Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Artykuły

Rodzinne domy pomocy tańsze dla mieszkańców

Rodzinne domy pomocy w Józefowie jeszcze nie zostały otwarte, ale ich przyszli mieszkańcy już teraz mają powody do zadowolenia. Oprócz dotacji na budowę, samorząd pozyskał pieniądze na prowadzenie nowych placówek, a to oznacza m.in. niższe opłaty za pobyt pensjonariuszy.

RDS to propozycja przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych i niepełnosprawnych w wieku emerytalnym, które zwykle korzystają z domów pomocy społecznej, przeznaczonych dla kilkudziesięciu osób. Rodzinne domy różnią się tym, że w każdym wsparcie otrzyma tylko do 8 osób, dzięki czemu można indywidualnie dostosowywać na przykład dietę czy zabiegi rehabilitacyjne.

- Koszt pobytu mieszkańców naszej gminy w DPS w Biłgoraju czy Krasnobrodzie sięga nawet 2 tysięcy 800 złotych za osobę miesięcznie. Tymczasem w rodzinnych domach będzie prawie o połowę niższy, a dzięki nowej dotacji spadnie do zaledwie kilkuset złotych. Przez pierwsze cztery lata nie powinien on przekroczyć 500 złotych, a w kolejnym roku opłat w ogóle nie będzie - zapowiada Burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Będzie to możliwe, ponieważ na wyżywienie mieszkańców, wynagrodzenia terapeutów i dodatkowe zajęcia, w tym wyjazdy oraz inne koszty funkcjonowania nowych placówek, józefowski samorząd otrzyma ponad 3 miliony 100 złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Budowa trzech rodzinnych domów pomocy, w których zamieszkają 24 osoby, rozpoczęła się wiosną i potrwa do jesieni. Jeszcze przed końcem roku gmina chce wyposażyć i zagospodarować teren wokół budynków, by móc je otworzyć w styczniu przyszłego roku. Koszt inwestycji sięga prawie 1,5 miliona złotych, z czego większość to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Jest przetarg na rodzinne domy pomocy

Trzy rodzinne domy pomocy powstaną w tym roku w Józefowie. Przetarg na ich wykonanie jest już ogłoszony, a większość pieniędzy na ten cel gmina pozyskała z Unii Europejskiej.

Domy zostaną wybudowane od podstaw, będą mieć wspólną infrastrukturę i będą przeznaczone przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, w tym niepełnosprawnych w wieku emerytalnym. Takie osoby najczęściej korzystają z domów pomocy społecznej. Rodzinne domy pomocy są mniejsze. W tych, które powstaną w Józefowie wsparcie otrzyma do 8 pensjonariuszy, co pozwoli pracownikom m.in. na dostosowanie diety czy zabiegów rehabilitacyjnych do indywidualnych potrzeb podopiecznych.

Burmistrz Roman Dziura przekonuje również, że prowadzenie rodzinnych domów jest tańsze. Teraz koszt pobytu mieszkańców gminy Józefów w domach pomocy społecznej w Biłgoraju czy Krasnobrodzie sięga 2 tysięcy 800 złotych za osobę miesięcznie. Szacuje się, że w rodzinnych domach będzie to kwota o prawie 1 tysiąc złotych mniejsza, a poza tym pieniądze te zostaną w gminie, która stworzy dodatkowe miejsca pracy.

Firma, która wygra przetarg ma wybudować trzy parterowe obiekty ze wszystkimi instalacjami, w tym kolektorami słonecznymi, wykonać ogrodzenie i zagospodarować teren wokół.

Wykonawca robót powinien być wybrany w marcu i zakończyć prace do połowy października tego roku. Rodzinne domy pomocy w Józefowie mają rozpocząć działalność w styczniu 2019, a większość środków na ten cel gmina otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Z tego samego źródła samorząd chce pozyskać środki na funkcjonowanie nowych placówek. Wniosek o przyznanie środków na prowadzenie rodzinnych domów pomocy przez 5 lat jest już złożony, a wysokość dotacji - tak jak w przypadku budowy - może sięgać 85 procent kosztów netto.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Nabór pensjonariuszy do Rodzinnych Domów Pomocy w Józefowie w projekcie pn. "Obsługa Rodzinnych Domów Pomocy w Józefowie"

Burmistrz Józefowa ogłasza nabór osób starszych wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, niesamodzielnych z niepełnosprawnościami chcących zamieszkać w Rodzinnych Domach Pomocy w Józefowie zlokalizowanych przy ulicy Armii Krajowej 15.

Od 1 stycznia 2019 r. zostaną uruchomione 3 Rodzinne Domy Pomocy, w których zakwaterowanie znajdzie 24 pensjonariuszy. RDP będą świadczyć usługi bytowe, opiekuńcze, zdrowotne dla uczestników projektu.

Poniżej w załącznikach znajduje się regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie, listę adresową, deklarację uczestnictwa oraz pozostałe formularze zgłoszeniowe.

Do pobrania:

Są pieniądze na rodzinne domy pomocy

Są pieniądze na rodzinne domy pomocy

To już pewne. Gmina Józefów wybuduje trzy rodzinne domy pomocy, a większość pieniędzy na ten cel otrzyma z Unii Europejskiej. Umowa o przyznaniu dotacji jest już podpisana, a początek inwestycji jest planowany na wiosnę.

Trzy obiekty zostaną wybudowane od podstaw na gminnej działce, będą mieć wspólną infrastrukturę i będą przeznaczone przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych i niepełnosprawnych w wieku emerytalnym. Zwykle takie osoby korzystają z domów pomocy społecznej, a rodzinne domy pomocy to rzadko spotykana forma wsparcia. - Różnica polega m.in. na tym, że tradycyjne domy pomocy to duże placówki dla kilkudziesięciu osób, a w każdym z naszych domów rodzinnych wsparcie otrzyma tylko do 8 pensjonariuszy. W ten sposób indywidualnie można dostosowywać, np. dietę czy rehabilitację do potrzeb podopiecznych - wyjaśnia Burmistrz Józefowa Roman Dziura. Dodaje przy tym, że nie bez znaczenia są także względy finansowe, ponieważ obecnie koszt pobytu mieszkańców gminy Józefów w domach pomocy społecznej w Biłgoraju czy Krasnobrodzie sięga nawet 2 tysięcy 800 złotych za osobę miesięcznie. W rodzinnych domach ma to być około 1 tysiąca 600 złotych, a przy okazji środki te zostaną w gminie, która stworzy też dodatkowe miejsca pracy.

Burmistrz Dziura zapowiada, że przetarg na budowę wszystkich domów będzie ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku, by firma, która go wygra mogła rozpocząć prace wiosną.

Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 1 milion 600 tysięcy złotych, z czego samorząd wyłoży niecałe 250 tysięcy, a resztę otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Wszystkie prace mają być zrealizowane w 2018 roku, tak by rodzinne domy pomocy mogły rozpocząć działalność w styczniu 2019.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne