Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Uroczystości ku czci Miszki Tatara

Z udziałem potomków legendarnego partyzanta i przedstawicieli władz Republiki Krymu w Józefowie w powiecie biłgorajskim odbędą się obchody 95 rocznicy urodzin i 68 rocznicy śmierci Miszki Tatara. Uroczystości rozpoczną się w najbliższą środę 1 czerwca o godzinie 11:00 przy pomniku bohaterskiego oficera.

Uroczystości ku czci Miszki TataraUdział w nich zapowiedziały m.in.: siostrzenica Miszki Tatara i siostra Józefa Kudełki, który zginął razem z nim w bitwie o Józefów 1 czerwca 1943 roku, a także przedstawiciele: Ambasady Ukrainy w Polsce, Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu, Narodowego Centrum Tatarów RP oraz władz Zamościa, Powiatu Biłgorajskiego i organizacji kombatanckich.

Gości przywita Burmistrz Józefowa Roman Dziura. Po okolicznościowych przemówieniach i modlitwie duchownego muzułmańskiego, uczestnicy obchodów złożą wieńce przy pomniku Miszki Tatara.

Na dalszą część uroczystości organizatorzy zapraszają do restauracji "Kryształowa" w Józefowie, gdzie zaplanowano m.in. koncert Krymsko - Tatarskiego Akademickiego Teatru Pieśni i Tańca. W poniedziałek goście z Krymu zostali entuzjastycznie przyjęci przez publiczność, która oglądała ich występ w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju.

Umer Achmołła Atamanow, pseudonim „Miszka Tatar", urodził się w 1916 roku we wsi Aj-wasil niedaleko Jałty. W 1939 roku został powołany do armii radzieckiej. Ranny we wrześniu 1941 roku dostał się do niewoli niemieckiej i trafił do obozu koncentracyjnego w Częstochowie. Uciekł stamtąd w styczniu 1942 roku i przedarł się w rejon Józefowa, gdzie z pomocą miejscowej ludności utworzył oddział partyzancki, złożony z byłych radzieckich jeńców wojennych. Od marca 1942 do czerwca 1943 roku jego oddział zorganizował szereg udanych akcji dywersyjnych, m.in. zniszczył pociąg ze sprzętem wojskowym, 12 czołgów i 2 samoloty. Zginął 1 czerwca 1943 roku w potyczce z Niemcami, mając zaledwie 27 lat. Mieszkańcy Józefowa postawili w miejscu jego śmierci pomnik, a jedną z ulic w mieście nazwali imieniem Miszki Tatara.

Uroczystości ku czci Miszki Tatara Uroczystości ku czci Miszki Tatara Uroczystości ku czci Miszki Tatara
Uroczystości ku czci Miszki Tatara Uroczystości ku czci Miszki Tatara Uroczystości ku czci Miszki Tatara

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie www.iaslubelskie.pl

Inwestycje Gminne