Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Artykuły

Pokazy doświadczeń fizycznych - Gimnazjum Majdan Nepryski

Pokazy doświadczeń fizycznych27.09.2016 r. odbyła się wycieczka do Lublina uczniów klas I-III gimnazjum w Majdanie Nepryskim, która rozpoczęła się od zwiedzania Ogrodu Botanicznego. Po ogrodzie uczniów oprowadzał przewodnik, który ciekawie opowiadał o napotkanych roślinach. Niesamowite wrażenie wywarła wizyta w szklarni, w której wszyscy podziwiali różnorodność niespotykanych w naszych warunkach roślin z klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Duże zainteresowanie wzbudziło oglądanie roślin egzotycznych między innymi cytrusów, palm, kaktusów i tzw. żywych kamieni. W kolejnej szklarni zgromadzono rośliny wilgotnych lasów tropikalnych. Uczniowie zobaczyli wiele roślin użytkowych, występujących i uprawianych w cieplejszych rejonach świata, m.in. kawę, banany, wanilię, figę, papaję, marakuję, granat, pieprz czarny, palmę daktylową. Następnie podziwiali Kolekcję Roślin Biblijnych np.: gorejący krzew Mojżesza. W sąsiedztwie Dworku Kościuszków i zabytkowej Alei Lipowej oglądali Dział Roślin Południowej i Południowo-Wschodniej Europy. Ostatnim punktem wycieczki po ogrodzie był Dział Roślin Górskich, tzw. Alpinarium, usytuowany na wysokich lessowych zboczach ze strumieniem wodnym. Bogactwo ekspozycji roślin górskich tworzą jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w ogrodzie, jest to miejsce naprawdę niezwykłe.

Po zwiedzeniu Ogrodu Botanicznego uczniowie udali się na obiad w galerii Plaza. Następnie spacerując ulicami miasta dotarli na UMCS gdzie corocznie we wrześniu Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego, organizują "Pokazy doświadczeń z fizyki" dla uczniów szkół średnich i gimnazjów. Były to już 57 pokazy. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów fizycznych.

Przez dwie godziny uczniowie mogli oglądać bardzo ciekawe i efektowne doświadczenia z następujących dziedzin: Elektromagnetyzm, Fizyka ludzkiego ciała, Ciecze, Rezonanse. Nikt nawet na chwilę nie poczuł nudy, wszyscy z zaciekawieni oglądali pokazy. Prezentowane  były zarówno doświadczenia trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i te, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie. Doświadczenia pokazały jak i gdzie można wykorzystać fizykę w życiu codziennym.

Wycieczkę zorganizowała pani Monika Basińska-Lal – nauczyciel fizyki i chemii, opiekunem zaś była pani Barbara Wojciechowska.

Pokazy doświadczeń fizycznych Pokazy doświadczeń fizycznych Pokazy doświadczeń fizycznych
Inwestycje Gminne