Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Wieczór poezji B. Leśmiana

Akcja "Włącz poezję" w Józefowie ma coraz większe grono zwolenników. W ubiegłorocznej edycji wzięły udział panie z Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w miejscowej bibliotece, a w tym roku dołączają do nich uczniowie i nauczyciele Samorządowego Zespołu Szkół w Józefowie.

Wieczór poezji B. LeśmianaTegoroczne spotkanie odbędzie się we wtorek 21 marca o 18.00, a jego bohaterem będzie Bolesław Leśmian.

"Włącz poezję" to akcja organizowana przez koordynatorów DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Instytut Książki z okazji Światowego Dnia Poezji, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku w Paryżu. Jej celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

- Przed rokiem w obchody zaangażowały się nasze czytelniczki z DKK, które czytały własne utwory. We wtorek zapraszamy na wieczór z poezją Bolesława Leśmiana, polskiego poety pochodzenia żydowskiego, prozaika, eseisty i tłumacza, który jest uznawany za mistrza nastroju oraz klimatów i jednego z najważniejszych polskich poetów dwudziestolecia międzywojennego. Literackimi przewodnikami po jego twórczości będą nasi goście, którzy wcielą się w postaci z życia Leśmiana, w tym jego córki czy ówczesnych literatów, na przykład Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima - zachęca dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Wtorkowy "Wieczór poezji" będzie połączony z otwarciem wystawy "W świecie liryki Leśmiana", przygotowanej z okazji 140. rocznicy jego urodzin. Znajdą się na niej informacje o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana, książki, reprodukcje okładek, wiersze, a także reprodukcje fotografii, m.in. jego grobu na Powązkach, pierwszej strony dokumentu ślubu cywilnego z Zofią Chylińską, akt osobowych Bolesława Leśmiana z Archiwum Państwowego w Zamościu, pomnika w Hrubieszowie i autografu z tomiku "Łąka". Ekspozycję będzie można oglądać do końca kwietnia.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne