Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Artykuły

Przyjemne z pożytecznym - wycieczka łącząca relaks z edukacją - SZS w Józefowie

Przyjemne z pożytecznymPiękna majowa pogoda sprzyja wycieczkom, dlatego w piątek 4 maja uczniowie klas II i III gimnazjum wyruszyli na dwudniową wyprawę.

Wyjazd nastąpił w godzinach wczesnoporannych, a humory dopisywały wszystkim. Tego dnia młodzież naszego gimnazjum odwiedziła Rodzinny Park Rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze. Cały kompleks usytuowany jest na obszarze 26 ha. Znajduje się w nim wiele obiektów godnych najwyższej pochwały, m.in. strefa dla dzieci, familijna i ekstremalna. Oczywiście my oddawaliśmy się karuzelowym szaleństwom przede wszystkim w strefie ekstremalnej. Największym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje typu Roller Coaster Mayan – największy w tej części Europy, Tsunami Drop, Apocalipto, Space Gun, Space Booster, Formuła Roller Coaster i inne.

Panorama Parku Rozrywki oglądana z wysokości, zapierała dech w piersiach. Nadwątlone siły regenerowaliśmy odwiedzając liczne punkty gastronomiczne usytuowane na terenie obiektu Energylandii.

Dla mniej odważnych czekały gry i zabawy interaktywne, atrakcje w części familijnej oraz widowiska i pokazy naukowe na scenach sali widowiskowej Egypt Teatr, Colosseo Teatr, Pyramid Cinema 7D. Ta część parku rozrywki stylistyką nawiązuje do kultury Majów i Azteków.

Mieliśmy okazję obejrzeć pokaz edukacyjny chemików - Laboratorium Szalonego Naukowca, grę świateł ledowych zaprezentowaną w ramach pokazu "Talent Circus Show", widowiska "Illusion Dance Show", "Morskie Opowieści" oraz "Western Show".

Uczestnicy wycieczki mieli również okazję obejrzeć absolutnie ekstremalne i kaskaderskie akrobacje w wykonaniu największych mistrzów – formacji Sky Fighters. Ryk silników, ryzykowne triki i emocje jakich jeszcze nie było

Energylandia to miejsce pełne adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. Czas wspaniałej zabawy dobiegł końca. O godzinie 18:00 uczniowie opuścili Park Rozrywki i udali się na nocleg do hotelu "Nad basenem" w Andrychowie.

Następnego dnia, po śniadaniu udaliśmy się do niedaleko położonego Inwałdu. Na miejscu w pierwszej kolejności zwiedzaliśmy "Park Miniatur". Oprowadzająca nas pani przewodnik opowiadała historię powstania cennych zabytków.

Mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie obiekty, które szanujący się turysta wyruszający w podróż dookoła świata powinien koniecznie zobaczyć. W ciągu zaledwie jednego dnia staliśmy pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, przy posągach Moai, pod Bramą Brandenburską. Podziwialiśmy również Akropol, Coloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Mur Chiński, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinksa, Biały Dom i wiele innych, również polskich, budowli.

Trudno tu wytypować co się najbardziej podobało, bo kiedy dołączyć niezwykłe historie związane z poszczególnymi zabytkami, to odczuwa się niepowtarzalny klimat tych miejsc.

Kolejnym punktem wycieczki w Inwałdzie było zwiedzanie Warowni – Osady Średniowiecza. Na kamienistym wzniesieniu, otoczony drewnianymi balami, powstał gród średniowieczny. Przekraczając jego podwoje cofnęliśmy się do XV wieku. Mieliśmy okazję zobaczyć średniowieczną osadę - starodawne chaty tkacza, kowala, powroźnika oraz garncarza, zbrojownię, salę tortur, spacerowaliśmy po tarasie widokowym i weszliśmy na basztę. W podziemiach zainteresowani zagrali w laserowy paintball w otoczeniu smoków i rycerzy.

Około południa przybyliśmy do Wadowic, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Muzeum powstało w budynku, w którym mieszkała rodzina Wojtyłów. Karol Wojtyła spędził w nim dzieciństwo i młodość. Pamiątki, które zachowały się z tego okresu stanowią cenną ekspozycję. Muzeum zostało zmodernizowane na potrzeby licznie odwiedzających pielgrzymów z całego świata. Znajduje się w nim trzypokojowe mieszkanie na piętrze kamienicy, które zachowało walory domu rodzinnego. Zobrazowano w nim różne aspekty właściwe dla kolejnych okresów życia Karola Wojtyły. Nowoczesna ekspozycja została rozciągnięta na inne kondygnacje budynku, gdzie liczne multimedia, animacje i zaskakująco autentyczne elementy prezentacji oddają żywy charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem.

Wszyscy zwiedzający muzeum byli pod wielkim wrażeniem. Po zwiedzeniu tego miejsca wybraliśmy się na sławne papieskie kremówki.

Wczesnym popołudniem udaliśmy się w dalszą trasę w stronę Krakowa. Zwiedzaliśmy Kopiec Kościuszki i otaczające go XIX-wieczne zabudowania Fortu Kościuszko. Kopiec nagradza odwiedzających jedną z piękniejszych panoram Krakowa, z widokiem na najbardziej rozpoznawalne obiekty Starego Miasta, a także na Wyżynę Krakowską. Będąc w Krakowie nie sposób nie przejść się po Starym Mieście i charakterystycznych Sukiennicach wraz z Kościołem Mariackim.

Po pysznym obiedzie w jednej z restauracji na krakowskim rynku, nasza wycieczka dobiegła końca. W czasie drogi powrotnej młodzież dzieliła się wrażeniami powtarzając, że było odlotowo i kosmicznie.

Wycieczkę zorganizowały panie Ewelina Skałecka i Aleksandra Kusztykiewicz. W opiece nad uczniami towarzyszył im pan Krzysztof Nowicki. Wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń, pozwoliła pogłębić uczniom wiedzę z różnych dziedzin.

Wszystko było stuprocentowe – dobra zabawa, bezpieczeństwo i sprawdzenie siebie w ekstremalnych warunkach.

Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym Przyjemne z pożytecznym
Inwestycje Gminne