Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Fundusze Europejskie wokół nas

Józefów, zwany biłgorajskim, jest nieoficjalną stolicą Roztocza. Nie ma co się dziwić. Kamieniołomy, zalew, baszta widokowa, oryginalna fontanna, szlaki piesze i rowerowe przyciągają turystów z całego kraju. Odnowione i otwarte na zwiedzających miasto to zasługa wykorzystania funduszy europejskich.

Kierunek Roztocze

Gmina JózefówChcesz ciekawie spędzić urlop lub weekend? Zobaczyć tajemnicze zakątki dziewiczej puszczy, malownicze wioski z wstęgami pól, wodospady na Tanwi nazywane "Szumami"? Nie ma lepszego miejsca na odpoczynek niż gmina Józefów. To tu stworzono infrastrukturę turystyczną, która aż kipi atrakcjami. Ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne, które prowadzą przez Roztoczański Park Narodowy, kamieniołomy z basztą widokową, atrakcyjny zalew, rynek i park w centrum miasta, podświetlana fontanna. Wszystkie te inwestycje powstały z udziałem środków europejskich. W ciągu ostatnich kilku lat samorząd pozyskał aż 28 milionów złotych!

GEO-turystycznie

Pieszo, rowerem lub samochodem można pokonać 68-kilometrową trasę, którą nazwano Szlakiem Geoturystycznym Roztocza Środkowego. Prowadzi on przez najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca Puszczy Solskiej, Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego, a także nieczynne kamieniołomy i sztolnie. Okolice Józefowa słyną bowiem z pokładów wapienia i piaskowca. Pokonując trasę, warto zwiedzić także rezerwat "Nad Tanwią", "Czartowe Pole" czy pracownię rzeźbiarską w Majdanie Nepryskim.

Jak fundusze europejskie przyczyniły się do uatrakcyjnienia tego miejsca? Stało się to za sprawą projektu "Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego", który w 2011 roku w partnerstwie z innymi gminami zrealizował samorząd Józefowa. Wartość wszystkich inwestycji  – wyznaczenia trasy, wybudowania altan, wiat, stojaków na rowery, ustawienia tablic informacyjnych i wybudowania wieży widokowej – wyniosła prawie półtora miliona złotych. Unijne dofinansowanie w tym przypadku to ponad 800 tysięcy złotych.

Serce miasta

Gmina JózefówW centrum Józefowa zlokalizowany jest park miejski, który nazywany jest także rynkiem. W 2011 roku został on gruntownie przebudowany i odnowiony. To także zasługa funduszy europejskich, bez których nie byłaby możliwa realizacja wszystkich planów. Wszystkie prace kosztowały ponad milion złotych. Z dofinansowania natomiast pochodziło ponad 800 tysięcy złotych.

Okazała fontanna, rzeźby ludzi i zwierząt, które są efektem plenerów rzeźbiarskich studentów UMCS, zegar słoneczny, pręgierz, zdrój wodny, pomnik poświęcony bohaterom walk o niepodległość – to wszystko możemy zobaczyć, spacerując po parku.

Centralnym punktem parku jest fontanna. I to nie byle jaka. Jest tu osiem naturalnej wielkości figur zwierząt, występujących w okolicznych lasach. Na murku otaczającym fontannę umieszczono osiem płaskorzeźb przedstawiających owe zwierzęta wraz z odciskami ich śladów, nazwą łacińską i polską. Oprócz walorów estetycznych fontanna pełni również funkcję edukacyjną.

W parku znajduje się również pręgierz, który prawdopodobnie już tu kiedyś stał. Rodziców i dzieci na pewno ucieszy plac zabaw. W parku jest także scena letnia, na której będą mogły występować zespoły. Zamontowano też nowe oświetlenie – stylizowane lampy i latarnie.

Atrakcyjny wodny świat

Gmina JózefówKolejna atrakcja, która czeka turystów w Józefowie, to zbiornik wodny. Czy tu także swój wkład miały fundusze europejskie? Oczywiście! Bez nich nie można byłoby wybudować pięknego zalewu z plażą i traktem spacerowym. Gmina Józefów pozyskała ponad 900 tysięcy złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wszystkie prace kosztowały natomiast ponad milion złotych. Z tego samego programu pochodziły kolejne pieniądze na zagospodarowanie terenów wokół zbiornika wodnego i budowę tras rowerowych. Wartość projektu "Józefów Park – Rozwój Produktów Turystyki Aktywnej" to aż 4 mln zł, z czego prawie 3 mln zł to dofinansowanie ze środków europejskich. Trzy kilometry trasy rowerowej, oświetlenie, wieża ratownicza, zjeżdżalnia, drewniane molo i stanica ze sprzętem wodnym – to tylko niektóre atrakcje projektu. W ramach tego samego zadania w pobliżu innego zbiornika powstało minicentrum edukacyjne, plac zabaw i park linowy dla dzieci. W centrum miasta natomiast rozmieszczone zostały takie obiekty jak ścianka wspinaczkowa, siłownia zewnętrzna i plac zabaw. Tradycyjne tablice informacyjne zastąpiły info-kioski i tablice multimedialne.

Raj dla rowerzystów

Gmina JózefówRoztocze to mekka dla rowerzystów, a Józefów słynie jako rowerowa stolica regionu. W ciągu 10 lat wraz z Józefowską Kawalerią Rowerową w ponad 60 rajdach uczestniczyło ok. 6 tysięcy osób, amatorów i profesjonalistów. - Zwieńczeniem naszych wysiłków było zwycięstwo w 2014 r. w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski woj. Lubelskiego wspólnie z Kurierem Lubelskim, Radiem i Telewizją Lublin, na Turystyczną Perłę Regionu Lubelskiego. Jury konkursu i głosujący na Józefów docenili metamorfozę jaką przeszedł Józefów, przeobrażając się z prowincjonalnego miasteczka, w miasteczko – kurort, będący wizytówką Lubelszczyzny - mówi Burmistrz Józefowa Roman Dziura.

- Dzięki funduszom unijnym i konieczności walki o nie w duchu "zdrowej" konkurencji udowodniliśmy, że wiedza wsparta pasją i umiłowaniem małej ojczyzny może zdziałać wiele w zakresie tworzenia nowej, zdecydowanie lepszej jakości życia zarówno jej mieszkańców jak i gości nas odwiedzających - podsumowuje burmistrz.

Źródło: NOWa gazeta biłgorajska

Inwestycje Gminne