Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Artykuły

Ruszaj w Świętokrzyskie! - Gimnazjum Majdan Nepryski

Ruszaj w Świętokrzyskie!Niepowtarzalnych przeżyć dostarczyła uczniom Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Majdanie Nepryskim dwudniowa wyprawa na kielecczyznę. W dniach 23-24 maja b.r. uczniowie pod kierownictwem pedagog p. Barbary i opieką p. Dagmary mieli okazję aktywnie spędzić czas poza szkołą.

Pierwszego dnia wycieczki czekała na nich Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, w której mieli możliwość zapoznania się z nieistniejącymi już zawodami oraz życiem codziennym dawnych mieszkańców tamtych ziem.

To miejsce o charakterze turystyczno – edukacyjno - rekreacyjnym, które pozwala przenieść się turystom w czasy pierwszych osadników Gór Świętokrzyskich. W obiekcie jego "mieszkańcy" - stała grupa aktorska wciela się w postaci ze średniowiecza tak, by odwiedzający mogli "namacalnie" poznać specyfikę życia w ówczesnej epoce.

Tutaj każdy może poznać średniowieczną rzeczywistość z całym jej kolorytem – z pogańskimi bóstwami, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem. To właśnie tu można spotkać bohaterów świętokrzyskich legend, a także pierwszych osadników Gór Świętokrzyskich i ich pracę (każde stanowisko poświęcone jest innemu zawodowi i zajęciu, np. garncarstwu, tkactwu, rolnictwu, kowalstwu itp.). Zwiedzający mogą również sami "wcielić się" w przedstawicieli starych zawodów, spróbować tradycyjnych czynności – własnoręcznie ulepić garnek z gliny czy utkać troczek.

Atrakcją dla młodzieży była zorganizowana gra terenowa. Nasza grupa została podzielona na drużyny, z których każda otrzymała mapę wraz z zadaniami do zrealizowania. Uczestnicy musieli rozwiązać zagadkę, dotrzeć do kolejnego punktu gry, aby otrzymać dalsze wskazówki. Drużyny wykazały duże zaangażowanie w wykonywaniu zadań. Ponieważ praca była zespołowa i wspólnie rozwiązaliśmy zagadkę - w nagrodę wszyscy otrzymali osadowe upominki.

Następną atrakcją dnia okazało się zwiedzanie Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu (Łysej Górze), gdzie w ciekawy sposób poznawaliśmy sekrety Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz zabytek sakralny, którym jest Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu (Łysej Górze). Prezentowana w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego wystawa była spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, dioramy, zdjęcia, modele.

Zwieńczeniem dnia było ognisko z kiełbaskami, które po całodniowej wędrówce smakowały wybornie oraz dyskoteka zorganizowana przez naszych chłopców.

Głównym punktem następnego dnia były atrakcje w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno zlokalizowanym 20 km od Kielc w miejscowości Krajno Zagórze u stóp Łysicy. Jest to całoroczny, rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy. W parku oglądaliśmy miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Prawie wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Niesamowite wrażenia wywołały słynne budowle zgromadzone tu na wyciągnięcie ręki i... aparatu fotograficznego. Po spacerze na zboczu Łysicy, czekały nas kolejne atrakcje w kinie 6D, gdzie nie obyło się bez pisków i krzyków mniej odważnych naszych koleżanek. Nutka rywalizacji i wyścigu zabrzmiała podczas przejażdżki autkami na autodromie, gdzie prym wiedli chłopcy.

Po pysznym obiedzie w miejscowej restauracji – wybraliśmy się w drogę powrotną. Wbrew pogodzie, która nas nie rozpieszczała, zwiedziliśmy starówkę w Sandomierzu. Nie obyło się bez odwiedzin u słynnego serialowego ojca Mateusza. "Świat Ojca Mateusza" mieści się w jednej z kamienic przy rynku, gdzie z dużą dbałością o szczegóły odtworzono pięć serialowych obiektów. Fani sandomierskich zagadek kryminalnych mogli zwiedzać wnętrze kościoła, pałac biskupa, kuchnię na plebanii, komendę policji oraz celę aresztu. Dodatkową atrakcją są naturalnej wielkości figury woskowe czterech głównych bohaterów serialu: ojca Mateusza (Artur Żmijewski), jego gosposi Natalii Borowik (Kinga Preis), inspektora Oresta Możejki (Piotr Polk) oraz starszego aspiranta Mieczysława Nocula (Michał Piela). Nie obyło się bez selfie oraz pojedynku na miny.

Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do domów, a przygód i przeżytych wrażeń niech żałują ci, którzy z nami nie pojechali!

Ruszaj w Świętokrzyskie! Ruszaj w Świętokrzyskie! Ruszaj w Świętokrzyskie!
Ruszaj w Świętokrzyskie! Ruszaj w Świętokrzyskie! Ruszaj w Świętokrzyskie!
Ruszaj w Świętokrzyskie! Ruszaj w Świętokrzyskie! Ruszaj w Świętokrzyskie!
Inwestycje Gminne