Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

74 lata po pacyfikacji

Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, młodzież oraz mieszkańcy Józefowa i okolicznych miejscowości uczczą w niedzielę 4 czerwca pamięć ofiar pacyfikacji sprzed 74 lat.

74 lata po pacyfikacjiUczestnicy obchodów zbiorą się o 9.15 przy kościele parafialnym, gdzie kwadrans później rozpocznie się Msza Święta w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Potem uczestnicy przejdą pod tablice, upamiętniające ofiary II wojny światowej z gminy Józefów. Tablice są umieszczone na murze kościelnym w miejscu, w którym 1 czerwca 1943 roku hitlerowcy spędzili mieszkańców, by ich rozstrzelać. Szansę ucieczki stworzyły im oddziały Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i oddziału partyzantki radzieckiej, które wyparły Niemców z miasta.

Po tych wydarzeniach przez ponad 3 tygodnie w Józefowie nie było władz okupacyjnych, a informacje o zwycięskiej bitwie były przekazywane we wszystkich meldunkach zamojskiego obwodu AK i miały ogromne znaczenie propagandowe. O Józefowie zaczęły wtedy krążyć legendy, a rejon ten zaczęto nazywać Rzeczpospolitą Józefowską.

Jednak w wyniku walk i represji okupanta podczas II wojny światowej zginęła znaczna część mieszkańców Józefowa. Większość, głównie miejscowej inteligencji, została zamordowana w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i na Majdanku albo w obozach przejściowych w Zwierzyńcu i Zamościu. Wielu mieszkańców poległo też w czasie działań partyzanckich. Na liście poległych i pomordowanych znajduje się ponad 400 nazwisk.

Do udziału w uroczystościach zapraszają zamojski okręg i józefowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Gmina Józefów.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne