Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Pamięć o Nich nigdy nie zaginie - 74 rocznica pacyfikacji Józefowa - SP Józefów

74 rocznica pacyfikacji JózefowaCzłonkowie Samorządu Uczniowskiego wraz ze sztandarem naszej szkoły pod opieką Marii Mielniczek uczestniczyli w uroczystościach religijno - patriotycznych które odbyły się 04.06.2017 r. z racji 74 rocznicy pacyfikacji Józefowa i okolic.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św.w intencji ofiar pacyfikacji, celebrowaną przez ks. dziekana Zenona Mrugałę, ks. Marcina Migasa oraz ks. Jana Słomę - kapelana Dzieci Zamojszczyzny i absolwenta Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie.

Następnie zebrani spotkali się przy tablicach upamiętniających ofiary wojny, gdzie złożono wiązanki. Nazwiska ofiar umieszczone są na murze kościelnym w miejscu, w którym 01.06.1943 r. hitlerowcy spędzili mieszkańców Józefowa, by ich rozstrzelać. Odziały Armii Krajowej Batalionów Chłopskich i odziały partyzantki radzieckiej stworzyły szansę ucieczki i wyparły Niemców z miasta. Udział uczniów w tego typu uroczystościach poszerza ich wiedzę o historii swojej Małej Ojczyzny, a także przyczynia się do kształtowania postaw patriotyzmu lokalnego.

Chwała tym co polegli!
Zginęli śmiercią męczeńską!

74 rocznica pacyfikacji Józefowa 74 rocznica pacyfikacji Józefowa 74 rocznica pacyfikacji Józefowa

Opracowanie: Maria Mielniczek

Inwestycje Gminne