Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

W rocznicę mordu Żydów

Mija 75 lat od wymordowania żydowskich mieszkańców Józefowa. W czwartek 13 lipca odbędą się uroczystości ku pamięci ofiar. W czwartek 13 lipca obędą się uroczystości ku pamięci ofiar, początek - godz. 12:00 przy pomniku.

W rocznicę mordu Żydów"Pamięci ponad 1500 żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn z Józefowa zamordowanych na tym terenie w dniu 13 lipca 1942 roku przez niemieckich policjantów ze 101. Rezerwowego Batalionu Policyjnego z Hamburga. Z pokorą kłaniamy się ofiarom. Policja z Hamburga 2016 rok". Taki napis widnieje na pomniku, ufundowanym przez niemieckich policjantów i Gminę Józefów, który został odsłonięty we wrześniu ubiegłego roku. W 75. rocznicę tragicznych wydarzeń delegacja z Hamburga, potomkowie pomordowanych, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy gminy Józefów, spotkają się ponownie przy pomniku, by uczcić pamięć pomordowanych.

W czwartkowe południe uroczystość otworzy Burmistrz Józefowa Roman Dziura, po którym głos zabierze Josef Avni, reprezentujący potomków józefowskich Żydów, a także przedstawiciel rodzin żydowskich przesiedlonych z Konina i Skulska do Józefowa, jednocześnie członek izraelskiego parlamentu - Yehiel Hilik Bar oraz dyrektor policji z Hamburga Markus Fiebiger. Modlitwę za pomordowanych poprowadzi Dziekan Dekanatu Józefów ksiądz Zenon Mrugała, a ich potomkowie odprawią Kadish i Izkor. Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożą pod pomnikiem kwiaty i wieńce oraz zapalą znicze.

75 lat temu członkowie niemieckiego batalionu policji otrzymali rozkaz rozstrzelania Żydów z Józefowa i okolic. Chociaż kilku funkcjonariuszy odmówiło wykonania zadania, w okolicy zbiornika wodnego zginęło wówczas ponad 1,5 tysiąca Żydów. Do ubiegłego roku w miejscu tragedii przy drodze wojewódzkiej w kierunku Biłgoraja znajdował się jedynie kamień, przypominający o ofiarach tej zbrodni, a po drugiej stronie groby pomordowanych. Właśnie w tym miejscu stanął pomnik, wykonany z józefowskiego piaskowca, który sfinansowali po połowie samorząd Józefowa i policja z Hamburga.

Organizatorami rocznicowej uroczystości są Burmistrz Józefowa i potomkowie józefowskich Żydów.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne