Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

W kamieniołomach jak na wojnie

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników historii i militariów, którzy mieszkają albo wypoczywają w okolicach Józefowa na Roztoczu. W sobotę 15 lipca w miejscowych kamieniołomach swój obóz rozbiją członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy przygotowują lekcję historii ożywionej, nawiązującą do walk, jakie toczyły się podczas II wojny światowej we Włoszech.

W kamieniołomach jak na wojniePodobne prezentacje odbyły się przed rokiem, ale tym razem są one planowane z większym rozmachem. Do Józefowa przyjedzie około 45 rekonstruktorów historycznych z całego kraju, czyli prawie o połowę więcej niż rok temu. Członkowie grup historycznych m.in. z Katowic, Lublina i Warszawy, oprócz profesjonalnie odtworzonego umundurowania żołnierzy polskich, brytyjskich i niemieckich, a także kopii oraz replik uzbrojenia, zachęcają do oglądania oryginalnych pojazdów z okresu II wojny światowej. Będą na przykład dawne motocykle oraz samochody pancerne Deimler Dingo i Scaut Cat w barwach używanych przez Wojsko Polskie we Włoszech.

W kamieniołomach jak na wojnieOtwarte dla publiczności pokazy rozpoczną się w sobotę o 10.00, a ich organizatorami są Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Grenadiere" oraz Gmina Józefów.

Wojenne prezentacje to kolejny przykład na to, że Józefów i jego okolice są nie tylko miejscem atrakcyjnym dla turystów, którzy wybierają tę część Roztocza na wypoczynek. Miejscowe kamieniołomy "występowały" już w filmach, a także były wykorzystywane na imprezy artystyczne i ćwiczenia wojskowe. Występowali tutaj m.in. wolontariusze z różnych krajów świata, uczestniczący w festiwalu "Śladami Singera", a żołnierze polskiego kontyngentu przygotowywali się do misji w Afganistanie.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne