Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Cuda wianki w bibliotece

Wystawy haftu krzyżykowego Jolanty Świst i rzeźb Leona Kusiaka to kolejne propozycje Nieformalnej Grupy "Miłośnicy książek", działającej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie. Obydwie ekspozycje, które zostały otwarte w piątek 4 sierpnia, są elementami większego projektu pod hasłem Cuda wianki - rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi".

Cuda wianki w biblioteceJolanta Świst z Józefowa rozpoczęła przygodę z rękodziełem ludowym od serwetek. Pasjonuje się haftem krzyżykowym, a wykonuje zarówno pejzaże i portrety, jak też kwiaty i zwierzęta. Na swoim koncie ma kilka wystaw, a jej prace były prezentowane m.in. przy okazji imprez kulturalnych na przykład w Biłgoraju, Lublinie, Pawłowie, Józefowie, Skaryszewie, w Zagrodzie w Guciowie i Muzeum Wsi Lubelskiej. Leon Kusiak to artysta rzeźbiarz z Józefowa, który nie rozstaje się z dłutem od ponad 30 lat. Jak sam przyznaje do sztuki podchodzi z dystansem i dużym humorem, ale dzień bez chwili tworzenia jest dla niego stracony. W jego dorobku jest wiele rzeźb, płaskorzeźb i obrazów, które można znaleźć w prywatnych zbiorach miłośników sztuki w kraju i za granicą. Najczęstsze tematy jego dzieł to postacie świętych, a także różne oblicza ludzkiego losu, na przykład starość, przemijanie, rozpacz i macierzyństwo.

Obydwie ekspozycje można oglądać do końca sierpnia w józefowskiej książnicy. Wcześniej w ramach projektu "Cuda wianki..." odbyło się już kilka innych wystaw, spotkań i warsztatów, w których biorą udział przede wszystkim dzieci. Były to na przykład spotkania z bajką ludową, prezentacja tradycyjnego stroju biłgorajskiego i warsztaty plastyczne, których uczestnicy malowali motywy haftu ze stroju biłgorajskiego. W bibliotece w Józefowie była również prezentowana wystawa fotograficzna o rzeźbach i innych wyrobach miejscowych kamieniarzy. Ponadto dzieci wysłuchały opowieści Antoniny Podolak na temat dawnych tradycji i przedmiotów codziennego użytku, a w planach jest jeszcze kilka innych przedsięwzięć.

W przyszłym tygodniu dzieci będą wykonywać eko-lalki, jakimi dawniej bawili się ich rówieśnicy, którzy nie mogli ich kupić w sklepie.

Autorzy projektu zapraszają również na warsztaty zielarskie, połączone z konkursem na tradycyjny bukiet z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. Zajęcia odbędą się w przeddzień tego święta, czyli w poniedziałek 14 sierpnia o 12.00, a poprowadzi je Agnieszka Milewska z pracowni florystycznej, która zajmuje się różnymi technikami rękodzielniczymi, od decoupage'u, przez ozdoby z tiulu i kolorowego papieru, po domowe dekoracje.

Pełny harmonogram zajęć, spotkań i warsztatów jest dostępny na stronie: www.mbpjozefow.naszabiblioteka.com.

Projekt "Cuda wianki - rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi" dofinansowano ze środków Programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i partnerów - Gminę Biłgoraj oraz Miasto Biłgoraj.

Cuda wianki w bibliotece Cuda wianki w bibliotece Cuda wianki w bibliotece
Cuda wianki w bibliotece Cuda wianki w bibliotece Cuda wianki w bibliotece
Cuda wianki w bibliotece Cuda wianki w bibliotece Cuda wianki w bibliotece
Cuda wianki w bibliotece Cuda wianki w bibliotece Cuda wianki w bibliotece

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne