Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

W bibliotece jak na weselu

Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie zamieni się w sobotę 2 września na kilka godzin w... izbę weselną. O 11.00 rozpocznie się tegoroczna edycja "Narodowego Czytania", w której lekturą będzie dramat w trzech aktach Stanisława Wyspiańskiego.

W bibliotece jak na weseluNa ścianach znajdą się staropolskie rekwizyty, a lektorzy będą odczytywać swoje role przy stole zastawionym staropolskim jadłem. Pojawią się na nim m.in. pieróg z kaszy tatarki, chleb ze smalcem i korowaj, zaś elementami scenografii będą pawie pióra, chochoł, święte obrazy i złoty róg.


Udział w akcji zapowiedziały członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy bibliotece, a także pracownicy instytucji kultury i młodzież.

"Narodowe Czytanie" zainicjowane przez prezydenta RP, odbywa się od 2012 roku, a biblioteka w Józefowie weźmie w nim udział po raz trzeci. W pierwszej edycji w całym kraju czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, potem dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. Ubiegłoroczna lektura, czyli "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza po raz pierwszy została wybrana w głosowaniu internautów. W ten sam sposób na ten rok zostało wybrane "Wesele".

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne