Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Grand Prix za sprzyjanie rowerzystom

Gmina Józefów laureatem Grand Prix konkursu "Gmina przyjazna rowerzystom", organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Po raz pierwszy nagroda ta została przyznana przed rokiem, a oficjalne podsumowanie tegorocznego plebiscytu odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Rowerowych Bike-Expo.

Grand Prix za sprzyjanie rowerzystomZarząd główny PTTK organizuje konkurs od 2012 roku, oceniając gminy miejskie i miejsko-wiejskie z podziałem na kategorie według liczby mieszkańców. By w nim wystartować samorząd musi złożyć wniosek z opisem infrastruktury dotyczącej turystyki rowerowej, zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi, działań na rzecz tworzenia, utrzymania i konserwacji dróg i szlaków rowerowych, a także promocji turystyki rowerowej oraz inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym rowerzystów.

Konkursowe propozycje oceniają przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz firm turystycznych.

W 2016 roku dla trzykrotnych laureatów konkursu jego organizatorzy ustanowili Grand Prix. Gmina Józefów spełnia ten warunek, ponieważ była doceniana w kategorii gmin miejsko-wiejskich od 3 do 10 tysięcy mieszkańców w latach 2012, 2015 i 2016, dlatego jury konkursu postanowiło o przyznaniu jej najwyższej nagrody.

Duży udział w uzyskaniu tego prestiżowego wyróżnienia ma Stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa, które zgłosiło gminę do konkursu i razem z miejscowym samorządem organizuje rajdy rowerowe, opracowuje mapy, przewodniki, trasy i szlaki, a także bierze udział w konferencjach naukowych i targach turystycznych.

Oficjalne ogłoszenie i przekazanie Grand Prix odbędzie się podczas 8. Międzynarodowych Targów Rowerowych Bike-Expo 21 września w Kielcach.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne