Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Są dotacje na nowe inwestycje

Do końca roku pozostały jeszcze trzy miesiące, ale Gmina Józefów już przygotowuje przyszłoroczne inwestycje, na które pozyskała środki zewnętrzne.

Są dotacje na nowe inwestycjePodczas sesji, która odbyła się we wtorek 26 września radni wpisali do Wieloletniej Prognozy Finansowej pieniądze na modernizację i doposażenie szkół, a także omówili planowaną cyfryzację urzędu, budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Siedliskach oraz ścieżki rowerowej w Górecku Starym.

Wartość tych projektów to prawie 8 milionów złotych, z czego większość józefowski samorząd pozyskał z Unii Europejskiej.

W przyszłym roku gmina wyremontuje i doposaży 19 sal lekcyjnych w szkołach podstawowych w Majdanie Nepryskim i Józefowie. W pracowniach informatycznych, przyrodniczych, językowych, matematycznych, biologicznych, geograficznych i fizyko-chemicznych będą odnowione ściany, wymienione grzejniki centralnego ogrzewania i lampy LED. W ramach tego samego projektu samorząd kupi: 100 komputerów dla uczniów i 14 dla nauczycieli, 4 urządzenia wielofunkcyjne, 8 tablic interaktywnych z projektorem i głośnikami, 2 komplety tabletów do pracowni przyrodniczych, 2 interaktywne systemy do przeprowadzania testów, 4 kamery lub aparaty fotograficzne, 2 wizualizery, a także inne pomoce dydaktyczne i meble.

Przetarg na dostawę tego wyposażenia ma być ogłoszony na początku przyszłego roku. Wykonawca robót remontowo-budowlanych powinien być wybrany wiosną i zakończyć prace w połowie sierpnia.

Szacunkowa wartość projektu "Doposażenie placówek szkolnych w gminie Józefów szansą naszych dzieci" to prawie 1 milion 700 tysięcy złotych, z czego do 85 procent samorząd pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Z byłego województwa zamojskiego dotację otrzymają tylko trzy samorządy. Oprócz Józefowa, jako jedynego przedstawiciela powiatu biłgorajskiego, będą to Gmina Zamość i Miasto Zamość.

Także z RPO będą pochodzić pieniądze na cyfryzację urzędu. Koszt tego projektu również jest szacowany na prawie 1 milion 700 tysięcy złotych.

Pewne są już też dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które zostaną wykorzystane na budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Siedliskach oraz ścieżki rowerowej w Górecku Starym. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 4 miliony złotych.

Wtorkowa sesja była również okazją do podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w rozbudowę infrastruktury rowerowej, za którą Józefów otrzymał Grand Prix w konkursie "Gmina przyjazna rowerzystom", organizowanym przez Zarząd Główny PTTK przy współpracy z ministerstwem sportu. Takie wyróżnienie jest przyznawane tylko tym samorządom, które były trzy razy laureatem konkursu, a Gmina Józefów była doceniana w latach 2012, 2015 i 2016. Burmistrz Roman Dziura uważa, że to nagroda za wieloletnią pracę jego, radnych i pracowników urzędu oraz udaną współpracę z Józefowską Kawalerią Rowerową, która zgłosiła gminę do konkursu. Jednocześnie przypomina, że miejscowy samorząd dba o odpowiednią infrastrukturę turystyczną od wielu lat.

- To m.in. kilometry ścieżek rowerowych, w tym usytuowanie na naszym terenie fragmentu Wschodniego Szlaku Rowerowego "Green Velo" obejmującego województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, a także wiele mniejszych tras z Józefowa w kierunku Suśca, Krasnobrodu czy Zwierzyńca. Razem z sąsiednimi gminami wybudowaliśmy także nowy Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego, mamy również na nowo zagospodarowany rynek i kolorową fontannę ze zwierzętami naturalnej wielkości, basztę widokową, którą odwiedza rocznie około 30 tysięcy turystów i zbiornik rekreacyjny ze sprzętem wodnym oraz dwutorową zjeżdżalnią - wylicza Roman Dziura.

Do dyspozycji turystów w Józefowie i okolicach są też: schronisko z 50 miejscami noclegowymi, pawilon geoturystyczny, ścianka wspinaczkowa, siłownia zewnętrzna, park linowy, ciągi spacerowe i wiaty turystyczne. Burmistrz Dziura podkreśla, że większość tych pomysłów udało się zrealizować za pieniądze z Unii Europejskiej i zapowiada, że gmina nie spocznie na laurach i w kolejnych latach też będzie inwestować w dalszą rozbudowę infrastruktury turystycznej.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne