Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Matematyka ze smakiem

Pięć szkolnych drużyn przekonało się, że można "Polubić tabliczkę mnożenia jak tabliczkę czekolady". W poniedziałek 30 października wszystkie wzięły udział w Turnieju Matematycznym pod tym samym hasłem, który zakończył się degustacją "czekoladowej fontanny".

Matematyka ze smakiemRachunkowa rywalizacja była jednocześnie podsumowaniem projektu "Tabliczka mnożenia jest jak tabliczka czekolady", realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Józefowie dzięki środkom Fundacji mBanku.

Zmagania z udziałem uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych z Józefowa, Majdanu Nepryskiego i Stanisławowa odbywały się w pięciu rundach. Na początek zespoły rozwiązywały krzyżówkę z końcowym hasłem "czekoladowa matematyka". Potem były zadania matematyczne, logiczne łamigłówki, historia gminy Józefów w liczbach i konkurs "Mistrz-Rachmistrz", sprawdzający umiejętność mnożenia, dzielenia, dodawania i innych działań.

- Ta ostatnia runda okazała się decydująca, ponieważ po czterech fazach turnieju na prowadzeniu była szkoła z Majdanu Nepryskiego. Liderzy potknęli się jednak w piątym etapie, po którym spadli ostatecznie na trzecie miejsce - relacjonuje dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Najlepsza okazała się reprezentacja SP Józefów w składzie Szymon Kudełka, Miłosz Wojciechowski i Wojciech Karwan. Kolejne miejsce zajęła druga drużyna z tej szkoły, czyli Emilia Dura, Judyta Lipian i Wiktoria Rudnicka, a na trzeciej pozycji turniej ukończyli Mikołaj Pasek, Jakub Garbiec i Miłosz Czerwieniec z Majdanu Nepryskiego.

Również 30 października odbyło się podsumowanie konkursu plastyczno-literackiego, w którym zadaniem uczestników było wykonanie prac, promujących naukę matematyki, tabliczkę mnożenia i Fundację mBanku jako sponsora projektu. Większość uczniów zdecydowała się na udział w części plastycznej konkursu, w której jury oceniło prawie 40 propozycji. Laureatami zostali: w kategorii klas I - III - Maja Podolak z SP Józefów, w grupie czwartoklasistów - Wiktoria Bajan z SP Majdan Nepryski oraz Malwina Słupska, Oliwia Widomska i Krystian Szarowolec z SP Józefów, a w najstarszej kategorii uczniów klas V - VI kolejni przedstawiciele szkoły z Józefowa - Emilia Zawiślak, Judyta Lipian, Kacper Potocki i Milena Borowiec. Nagrodę odebrała również Julia Bździuch z SP Józefów, która jako jedyna przygotowała pracę literacką.

Podsumowując wszystkie działania dyrektor Jamroz stwierdziła, że skojarzenie matematyki z czekoladą i tabliczki mnożenia z tabliczką czekolady okazało się trafionym pomysłem. - Świadczyć o tym może choćby fakt, że liczba uczniów, którzy chcieli wziąć udział w zajęciach, organizowanych w bibliotece była zdecydowanie wyższa niż przypuszczaliśmy pisząc wniosek o przyznanie dotacji - ocenia dyrektor MBP w Józefowie. M.in. z tego powodu, choć formalnie projekt został już podsumowany, spotkania młodych matematyków w józefowskiej książnicy będą trwać do połowy listopada. Zajęcia odbywają w piątki o 15.00.

Matematyka ze smakiem Matematyka ze smakiem Matematyka ze smakiem
Matematyka ze smakiem Matematyka ze smakiem Matematyka ze smakiem
Matematyka ze smakiem Matematyka ze smakiem Matematyka ze smakiem
Matematyka ze smakiem Matematyka ze smakiem Matematyka ze smakiem

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne