Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Radni o podatkach i rodzinnych domach pomocy

Podatek rolny w gminie Józefów będzie w przyszłym roku taki sam jak teraz. Taką decyzję Rada Miejska podjęła na sesji w środę 8 listopada.

Radni o podatkach i rodzinnych domach pomocyRadni obniżyli średnią cenę skupu żyta ogłoszoną przez Główny Urząd Statystyczny, która jest podstawą do obliczenia podatku rolnego, z ponad 52 złotych do 50, dzięki czemu wysokość podatku została utrzymana na poziomie 125 złotych za hektar przeliczeniowy.

Ponadto podczas środowej sesji Burmistrz Roman Dziura poinformował radnych o dwóch inwestycjach, na które gmina pozyskała środki z funduszy unijnych.

Pierwsza dotyczy budowy trzech rodzinnych domów pomocy dla maksymalnie 24 pensjonariuszy. - To rzadko spotyka forma wsparcia przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych i niepełnosprawnych w wieku emerytalnym, którzy zwykle korzystają z domów pomocy społecznej. To jednak dość duże placówki - dla kilkudziesięciu osób, a w każdym z naszych domów rodzinnych wsparcie otrzyma tylko do 8 pensjonariuszy. Dzięki temu na przykład potrzeby żywnościowe czy rehabilitacyjne tych osób będzie można dostosować do indywidualnych potrzeb - tłumaczy Informacyjnej Agencji Samorządowej Burmistrz Józefowa. Roman Dziura przyznaje, że u podstaw jego pomysłu leżą także względy finansowe. - Obecnie koszt pobytu naszych mieszkańców w domach pomocy społecznej w Biłgoraju czy Krasnobrodzie sięga nawet 2 tysięcy 800 złotych za osobę miesięcznie. Chcemy zostawić te pieniądze w naszej gminie i jeszcze utworzyć nowe miejsca pracy. Szacujemy, że koszt pobytu jednej osoby w rodzinnym domu pomocy zamknie się kwotą około 1 tysiąca 600 złotych, a zatrudnienie znajdzie w nich 6 osób. To przy założeniu, że nowe placówki będą korzystać z usług kateringowych już istniejących u nas spółdzielni socjalnych, a produkty będą dostarczać miejscowi rolnicy - dodaje Burmistrz Dziura.

Rodzinne domy pomocy zostaną wybudowane na gminnej działce, a będzie je prowadzić organizacja pozarządowa, którą samorząd wybierze pod koniec budowy. Przetarg na wykonanie robót ma być ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku, by firma, która go wygra mogła rozpocząć prace wiosną. Budowa jest planowana na 2018 rok, a nowe placówki powinny rozpocząć działalność w styczniu 2019. Na ich utworzenie Gmina Józefów otrzyma środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Szacunkowy koszt inwestycji to prawie 1 milion 300 tysięcy złotych, z czego do 85 procent kosztów netto będą stanowić środki unijne. Także z RPO józefowski samorząd chce pozyskać pieniądze na funkcjonowanie nowych placówek przez trzy lata. Wniosek o przyznanie tej dotacji gmina zamierza złożyć jeszcze w tym roku.

Podczas sesji Roman Dziura poinformował radę, że gmina otrzyma również dotację na informatyzację urzędu. W planach jest m.in. budowa serwerowni, wymiana sieci informatycznej i komputerów oraz wprowadzenie innych rozwiązań, które pozwolą wdrożyć system e-usług, ułatwiających elektroniczną obsługę mieszkańców. Oprócz Józefowa w projekcie "Lubelskie cyfrowe" wezmą udział cztery inne samorządy, a liderem będzie Lubelska Fundacja Rozwoju. Przetargi na wykonanie niezbędnych robót i dostawę sprzętu gminy mają ogłosić na początku przyszłego roku, by jeszcze w 2018 wdrożyć nowe rozwiązania. Szacunkowy koszt tego projektu to ponad 1 milion 200 tysięcy złotych, w tym do 85 procent kosztów netto to środki z RPO.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne