Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

"Tele Ktosie" zapraszają

Czy kilkunastu nieprofesjonalnych aktorów jest w stanie przygotować sztukę teatralną w 10... godzin? Tego niełatwego zadania podjęli się młodzi mieszkańcy gminy Józefów, którzy w sobotę 3 lutego wystawią spektakl "Tele Ktosie".

"Tele Ktosie" zapraszająReżyserem i pomysłodawcą widowiska jest Jarosław Figura, który podczas ferii prowadzi warsztaty teatralne w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. To postać dobrze znana miejscowym miłośnikom sztuki scenicznej, który podobne przedsięwzięcia realizował w Józefowie w poprzednich latach. Na przykład przed dwoma laty, również podczas warsztatów feryjnych, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, od prawie 30 lat związany ze Sceną Plastyczną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przygotował z dziećmi i młodzieżą spektakl "Dotknąć ciepła". Jarosław Figura ma swoim bogatym dorobku także widowiska plenerowe "Eter kwiatów", prezentowane na Festiwalu "Śladami Singera", oraz "Sen eko-Smerfów", który na Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie obejrzało kilka tysięcy ludzi, a scenografia spektaklu opiera się na... 3 tysiącach pustych plastikowych butelek.

- Tym razem przyjechałem tutaj z pomysłem na przedstawienie o niebezpiecznym zjawisku uzależnienia od telefonów komórkowych i mediów społecznościowych, a dokładny scenariusz powstał po pierwszym spotkaniu z młodymi aktorami. To co od nich usłyszałem i zobaczyłem utwierdziło mnie w przekonaniu, że temat jest ważny i bardzo aktualny - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Jarosław Figura. Podkreśla przy tym, że nie jest przeciwnikiem korzystania z nowoczesnych technologii i sposobów porozumiewania się, ale należy to robić z umiarem, by nie przekroczyć granicy uzależnienia. - Właśnie taki edukacyjny wydźwięk ma nasze najnowsze przedstawienie, które ma zwrócić uwagę na ten problem zarówno aktorom, jak i publiczności. Karanie to nie jest sposób na rozwiązanie tego problemu. My chcemy to pokazać poprzez ironię i metaforę, angażując w to także widzów - zapowiada Jarosław Figura.

Przygotowania do widowiska rozpoczęły się wraz z początkiem ferii, czyli w miniony poniedziałek i trwają około 2 godzin dziennie. Bierze w nich udział kilkunastu aktorów amatorów w wieku od 6 do 18 lat, z których część była zaangażowana we wcześniejsze projekty Jarosława Figury, a reszta to debiutanci. Opiekun grupy jest pod wrażeniem całego zespołu, który jego zdaniem jest bardzo kreatywny, ambitny i zdyscyplinowany, a praca z nim sprawia ogromną przyjemność.

Sobotnia premiera widowiska "Tele Ktosie" rozpocznie się w MOK w Józefowie o 17.00.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne