Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Drugi Dzień Języka Ojczystego

Język polski jest bardzo bogaty, ale statystyczny Polak używa co najwyżej kilkunastu tysięcy słów, a osoby, które znają biegle 100 tysięcy słów należą do rzadkości. By zadbać o zachowanie i promocję poprawnej polszczyzny od kilku lat są organizowane obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w których po raz drugi weźmie udział m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie.

Dzień Języka Ojczystego- Gdy przed rokiem zorganizowaliśmy konkursy, zabawy oraz zagadki ortograficzne i językowe byliśmy zaskoczeni, że taka propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Dlatego, mimo że obchody miały trwać jeden dzień, postanowiliśmy je wydłużyć do trzech dni - przypomina dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Tym razem miejscowa książnica przygotowała prezentację na temat języka ojczystego, dyktando z roztoczańskich regionalizmów i łamańce językowe pod hasłem "Żółta żaba żarła żur...".

Dzień Języka Ojczystego w Józefowie będzie obchodzony w środę 21 lutego, ale zorganizowane grupy, na przykład z okolicznych szkół, powinny ustalić datę wizyty w bibliotece wcześniej. W tej sprawie można się kontaktować z organizatorami osobiście lub telefonicznie pod numerem: 84 687 82 89.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43 procent wszystkich aktualnie używanych. Według UNESCO w ciągu 2 - 3 pokoleń zagrożona zanikiem jest prawie połowa z 6000 języków świata. Szacuje się, że najwięcej ludzi na świecie, ponad 1 miliard 700 milionów, posługuje się językiem angielskim. Na drugim miejscu jest chiński, a polski jest językiem ojczystym dla około 45 milionów ludzi, choć zna go w różnym stopniu prawie 50 milionów.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne