Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Rocznica mordu Bartoszewskich

75 lata temu w Józefowie rozstrzelano rodzinę dowódcy miejscowego oddziału Armii Krajowej Konrada Bartoszewskiego, pseudonim "Wir". W niedzielę 25 lutego odbędą się uroczystości, upamiętniające to tragiczne wydarzenie, połączone z obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Rocznica mordu BartoszewskichUczestnicy obchodów spotkają się o 12:30 w kościele parafialnym, gdzie zostanie odprawiona Msza Św. za ojca, matkę i siostrę "Wira". Po eucharystii mieszkańcy, młodzież józefowskich szkół, a także delegacje kombatantów i przedstawiciele lokalnych władz złożą wieńce i zapalą znicze pod tablicami upamiętniającymi rodzinę Bartoszewskich oraz "Żołnierzy Wyklętych" z Józefowa i okolic. Pierwsza znajduje się na murze kościelnym, natomiast tablica poświęcona rodzinie "Wira" - na ścianie budynku obecnego banku.

26 lutego 1943 roku hitlerowcy rozstrzelali Wacława, Janinę i Wienisławę Bartoszewskich, czyli rodziców i siostrę "Wira" w zemście za masowy udział partyzantów rejonu józefowskiego w wydarzeniach nazywanych Powstaniem Zamojskim. Bezpośrednim powodem była akcja oddziału Czesława Mużacza, pseudonim "Selim", który z miejscowego posterunku żandarmerii odbił, aresztowanych dzień wcześniej, Konrada Bartoszewskiego i jego zastępcę Hieronima Miąca, pseudonim "Korsarz". Oprócz rozstrzelania rodziny Bartoszewskich hitlerowcy wywieźli do obozu w Zamościu 50 zakładników.

Według legendy Konrad Bartoszewski obserwował te wydarzenia z pobliskich wzgórz, ale nie zdecydował się na atak, by nie dopuścić do śmierci innych mieszkańców Józefowa i partyzantów. "Wir", nazywany także "Komendantem", stał się odtąd symbolem walki i patriotyzmu, poświęcając dla dobra innych nawet swoją rodzinę.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony jako święto państwowe w lutym 2011 roku. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli przeciwko sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Święto jest obchodzone 1 marca, w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w 1951 roku.

Do uczczenia bohaterów walki o wolną ojczyznę zachęcają Zamojski Okręg i Józefowskie Koło Terenowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Burmistrz Józefowa.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne