Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Powstańcze drogi do wolności

Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie organizuje wystawę z okazji 155. rocznicy Powstania Styczniowego. Do jej współtworzenia zaprasza młodych plastyków, którym poleca udział w konkursie "Śladami Powstania Styczniowego".

Powstańcze drogi do wolnościTo propozycja dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów z powiatu biłgorajskiego. Ich zadaniem jest wykonanie dowolną techniką projektu pomnika, tablicy pamiątkowej lub portretu upamiętniającego konkretną osobę, zdarzenie, bitwę lub epizod związany z powstaniem.

Propozycje należy przekazać do 4 kwietnia osobiście do siedziby organizatorów lub wysłać pocztą na adres: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Krótka 10, 23-460 Józefów. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem: 84 687 82 89 albo za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź znaleźć na stronach: www.mbpjozefow.naszabiblioteka.com i www.ejozefow.pl.

Oprócz konkursowych prac na wystawie mają się znaleźć także dokumenty, zdjęcia bądź inne pamiątki, związane z Powstaniem Styczniowym. - Będziemy ich szukać własnymi sposobami, ale zachęcamy do współtworzenia ekspozycji wszystkich, którzy mają takie eksponaty w swoich zbiorach. Pamiątki mogą dotyczyć wszystkich wydarzeń i osób, związanych z Powstaniem Styczniowym w naszym regionie, choć szczególnie zależy nam na tych, które dotyczą Zamojszczyzny. W ten sposób chcemy przygotować przenośną wystawę, która będzie wypożyczana szkołom i bibliotekom - zapowiada dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Ekspozycja będzie jednym z elementów większego projektu pod nazwą "W drodze ku wolności", który będzie realizowany do końca czerwca. W planach są jeszcze żywa lekcja historii z członkami Biłgorajskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych na temat "Bitwy pod Józefowem" z kwietnia 1863 roku, gra miejska śladami poety i powstańca Mieczysława Romanowskiego, rajd "W poszukiwaniu powstańczych śladów" organizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową im. M. Romanowskiego w Józefowie oraz wydanie jednodniówki "Kulturalnik historyczny".

Projekt "W drodze ku wolności" jest finansowany ze środków firmy Model Opakowania z Biłgoraja.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne