Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Dzień poezji ze Z. Herbertem

Jeden z najwybitniejszych poetów 20. wieku - Zbigniew Herbert będzie bohaterem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Poezji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie. Wieczór poświęcony jego twórczości odbędzie się w środę 21 marca o 17.00 i będzie połączony z otwarciem wystawy "We mnie jest płomień, który myśli".

Dzień poezji ze Z. HerbertemTytuł ekspozycji, zaczerpnięty z wiersza "Napis", nawiązuje również do motta obchodów Roku Zbigniewa Herberta ustanowionego przez sejm w 20. rocznicę śmierci poety. W uzasadnieniu uchwały jej autorzy stwierdzili m.in., że "W dobie kryzysu wartości i bolesnego zwątpienia stał twardo po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu - kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcie dobra i zła".

Dzień poezji ze Z. HerbertemWystawa składa się z 10 plansz: "Z pokolenia Kolumbów", "Progi dorosłości", "Jest we mnie płomień", "Pan od poezji", "Pan Myślę", "Idzi wyprostowany", "Wilczym tropem", "Epilog burzy" i "We wspomnieniach".

Zbigniew Herbert w swoim wierszach poruszał różne tematy, od etyki, moralności i godności człowieka, po cierpienia, pamięć i przyjaźń. Jako laureat wielu polskich i zagranicznych nagród literackich i jeden z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy był mistrzem, nie tylko artystycznym, ale także przewodnikiem duchowym i moralnym.

Dzień poezji ze Z. HerbertemWystawa prezentuje nie tylko twórczość pisarską Zbigniewa Herberta, ale też książki o życiu i twórczości poety, a podczas środowego spotkania będzie można posłuchać także wspomnień jego żony, przyjaciół i znajomych.

 

Ekspozycja będzie czynna do końca kwietnia.

Dzień poezji ze Z. HerbertemMBP w Józefowie włącza się w obchody dnia poezji już po raz trzeci. Za pierwszym razem członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki prezentowali autorskie wiersze, a bohaterem ubiegłorocznego spotkania pod hasłem "Włącz poezję" był Bolesław Leśmian.

W tym roku członkowie DKK będą obchodzić to święto razem z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej, bibliotekarzami i czytelnikami, którzy nie należą do klubu, a od rana każdy kto odwiedzi miejscową książnicę otrzyma specjalną zakładkę do książek z cytatami Zbigniewa Herberta.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne