Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Powstańcze drogi ku wolności (foto)

Wystawa "W drodze ku wolności. Powstanie Styczniowe w okolicach Józefowa" i rajd "W poszukiwaniu powstańczych śladów" to kolejne elementy projektu, który realizuje Miejska Biblioteka Publiczna w ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Otwarcie ekspozycji i wyprawa piechurów odbyły się tego samego dnia, we wtorek 24 kwietnia i były połączone z podsumowaniem wcześniej rozstrzygniętego konkursu plastycznego.

Data nie została wybrana przypadkowo, ponieważ nawiązywała do 155. rocznicy Bitwy pod Józefowem z 1863 roku oraz śmierci Mieczysława Romanowskiego, który jest patronem miejscowej szkoły.

Powstańcze drogi ku wolnościNa patriotyczną ekspozycję składa się z 10 plansz na rolapach, dzięki czemu będzie mogła być wypożyczana do innych bibliotek i szkół, nie tylko w gminie Józefów. Wystawę otwiera cytat Marszałka Józefowa Piłsudskiego: "Rok 1863 stoi na przełomie naszych dziejów stara Polska umiera - nowa się rodzi". W opracowaniu ekspozycji, na którą składają się zdjęcia i dokumenty, mapy bitew w Królestwie Kongresowym oraz informacje o ważnych postaciach powstania z lat 1863 - 1864, ogromny udział miał biłgorajski regionalista i miłośnik historii Tomasz Brytan. Jak mówił podczas otwarcia wystawy, gdyby chcieć ułożyć zgromadzone przez niego książki o Powstaniu Styczniowym mogłyby one utworzyć szlak o długości nawet 1 kilometra.

Szczególne miejsce na ekspozycji zajmuje postać Mieczysława Romanowskiego, któremu autorzy poświęcili oddzielną planszę, a całość uzupełnia prezentacja książek o Powstaniu Styczniowym ze zbiorów MBP w Józefowie i Tomasza Brytana. Jest w tym zestawie m.in. jedna z najnowszych i najbardziej cennych pozycji w księgozbiorze miejscowej biblioteki, wydana w 1968 roku pozycja "Mieczysław Romanowski - poeta, powstaniec" autorstwa równie zasłużonego dla Józefowa - Konrada Bartoszewskiego "Wira".

Powstańcze drogi ku wolnościPo otwarciu wystawy prawie 40-osobowa grupa uczniów i nauczycieli szkoły jego imienia z Józefowa oraz pracowników biblioteki wyruszyła na trasę rajdu. Znalazły się na niej m.in. miejsce śmierci Mieczysława Romanowskiego w dolinie Nepryszki oraz pomnik Powstańców Styczniowych, który znajduje się przy drodze Józefów - Łukowa. Oddając hołd poległym powstańcom uczestnicy wyprawy zapalili znicze, a dla utrwalenia wiedzy o wydarzeniach sprzed 150 lat otrzymali ulotki z informacjami na temat Powstania Styczniowego i postaci Mieczysława Romanowskiego.

W ramach projektu, finansowanego przez firmę "Model Opakowania" z Biłgoraja, MBP w Józefowie organizuje zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem m.in. gry planszowej, opracowanej w oparciu o wydarzenia z czasów Powstania Styczniowego w najbliższej okolicy. Józefowska książnica zaprasza na takie spotkania i zachęca do zwiedzania powstańczej wystawy - do końca maja. Po wtorkowym spotkaniu placówka otrzymała już pierwsze propozycje wypożyczenia ekspozycji m.in. do szkół w Józefowie i Stanisławowie.

Po wakacjach, także w ramach projektu, jego autorzy zapowiadają kolejną wystawę "Budując niepodległość" i spotkanie z historykiem, poświęcone wydarzeniom z 1918 roku na Ziemi Biłgorajskiej.

Powstańcze drogi ku wolności Powstańcze drogi ku wolności Powstańcze drogi ku wolności
Powstańcze drogi ku wolności Powstańcze drogi ku wolności Powstańcze drogi ku wolności
Powstańcze drogi ku wolności Powstańcze drogi ku wolności Powstańcze drogi ku wolności
Powstańcze drogi ku wolności Powstańcze drogi ku wolności Powstańcze drogi ku wolności

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne