Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Tydzień bibliotek zakończony (foto)

"Porankiem poezji" we wtorek 15 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie zakończyły się obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Cykl spotkań, warsztatów i zajęć, promujących czytelnictwo rozpoczął się 8 maja, a ostatnim akcentem było spotkanie z uczestniczką Warszatatów Terapii Zajęciowej w Józefowie, autorką wierszy i obrazów Zofią Rorat.

Tydzień bibliotek zakończonyChoć józefowska książnica bierze udział w obchodach Tygodnia Bibliotek od 15 lat gdy zostały ogłoszone przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, tym razem po raz pierwszy gościła grupę czytelników także spoza gminy. - Odwiedzili nas uczniowie ze szkoły w sąsiedniej gminie Tereszpol, którym zaproponowaliśmy zajęcia pod hasłem "Kreatywnie o bibliotece i książkach czyli co dzieci wiedzą na temat pracy w bibliotece". Wizyta tak się im spodobała, że niebawem ma do nas przyjechać kolejna grupa z tej placówki - cieszy się dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Zdecydowanie bliżej mieli uczniowie Szkoły Podstawowej z Józefowa, którzy pojawili się na zajęciach, poświęconych współczesnemu rozumieniu takich pojęć jak wolność, niepodległość czy patriotyzm, opartych na wystawie "W drodze ku wolności". Nawiązywały one również do hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek "(Do) Wolność czytania".

Młodszym dzieciom z józefowskiego przedszkola miejscowa biblioteka zaproponowała zabawy z "zaczarowanymi książkami", a także zorganizowała "Ostry Dyżur Literacki". Prowadząca go bibliotekarka w lekarskim ekwipunku zachęcała dzieci do czytania, przy okazji pomagając zmierzyć się z różnymi chorobami, w tym na przykład wizytą u dentysty.

Dużym powodzeniem cieszył się również pokaz wybranych spośród kilkudziesięciu gier planszowych, którymi dysponuje MBP w Józefowie. Na tej liście znajduje się m.in. opracowana przez miejscowa książnicę gra, dotycząca Powstania Styczniowego.

Podczas tegorocznych obchodów odbyło się także spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki, który w tym roku kończy 11 lat. Tym razem miłośnicy literatury rozmawiali o najnowszej książce tureckiego noblisty Orhana Pamuka zatytułowanej "Rudowłosa" i "Elegii dla bidoków" Jamesa Davida Vance'a. Ta ostatnia pozycja jest określana mianem najważniejszej książki o Ameryce ostatnich lat, a uczestniczki poniedziałkowego spotkania w DKK zgodzili się z tą opinią.

Wtorkowy "Poranek poezji" kończący tegoroczne obchody odbywał się pod hasłem "Słowa, dźwięki, obrazy". Jego bohaterką była Zofia Rorat z Majdanu Nepryskiego, która jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Józefowie. Autorka pisze wiersze i maluje obrazy, głównie olejne. W utworach literackich opisuje codzienne życie, zwyczaje i tradycje wsi, swój ból i cierpienie, a także pisze o miłości i wierze. Wśród tematów jej prac malarskich dominują bukiety kwiatów z ulubionymi słonecznikami, ale maluje również martwą naturę i portrety. Swoich słuchaczom Zofia Rorat tłumaczyła, że twórczość artystyczna pozwala jej tworzyć własny świat, w którym odpoczywa, zapomina o problemach, odreagowuje stres oraz odzyskuje spokój i radość życia.

Organizatorzy szacują, że z tych i innych propozycji, przygotowanych z okazji Tygodnia Bibliotek, w tym roku skorzystało około 170 osób.

Tydzień bibliotek zakończony Tydzień bibliotek zakończony Tydzień bibliotek zakończony
Tydzień bibliotek zakończony Tydzień bibliotek zakończony Tydzień bibliotek zakończony
Tydzień bibliotek zakończony Tydzień bibliotek zakończony Tydzień bibliotek zakończony
Tydzień bibliotek zakończony Tydzień bibliotek zakończony Tydzień bibliotek zakończony
Tydzień bibliotek zakończony Tydzień bibliotek zakończony Tydzień bibliotek zakończony

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne