Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Niepodległościowy konkurs fotograficzno-literacki rozstrzygnięty

Kończy się tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficzno-Literackiego "Zamknij w kadrze, opowiedz piórem z biało-czerwonym atramentem", który organizuje Szkoła Podstawowa w Józefowie. Jury już podjęło decyzje o podziale nagród i wyróżnień, a ich uroczyste wręczenie odbędzie się pod koniec maja.

Konkurs fotograficzno-literackiW związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, tym razem uczestnicy mieli uwzględnić takie właśnie akcenty w swoich pracach. - Zadanie okazało się dość trudne, ale autorzy wywiązali się z niego należycie. Najczęściej przesyłali zdjęcia i opisy pomników, wydarzeń historycznych i miejsc pamięci ze swojej okolicy, ale były też inne propozycje. Najciekawsze, zgodnie z tradycją, zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie i zamieszczone w specjalnym folderze, który będziemy rozdawać podczas oficjalnego podsumowania - zapowiada dyrektor Szkoły Podstawowej w Józefowie Edyta Nieśpiał.

Jury, w którym zasiedli Krystyna Basińska, Gabriela Grabowska i Aleksander Papiernik, oceniało prace w czterech kategoriach wiekowych.

Spośród najmłodszych autorów z klas I - III szkół podstawowych na nagrody zasłużyły Marta Malinowska z SP w Józefowie za pracę "Poległym w Błudku" i Martyna Oleszczak z SP w Majdanie Nepryskim za "Brzozowy krzyż".

W kategorii uczniów z klas IV - VI laureatami zostali Sandra Derylak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipinach Górnych za "Rozmowę z kamieniem", Kacper Świst z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie za pracę pod tytułem "Ocalić od zapomnienia" i Emilia Kuźmiczuk ze Szkoły Podstawowej nr 54 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lublinie za "Kaskady na rzece Sopot". Jury przyznało w tej grupie autorów także cztery wyróżnienia. Otrzymają je: Nikodem Stasiak z SP w Płonnem za "Małego patriotę", Rafał Mankiewicz z SP 5 w Świdniku za "Krzyk ciszy", jego szkolna koleżanka Martyna Poniewozik za "Dolinę krzyży" i Dominika Oleszczak z SP w Majdanie Nepryskim za propozycję opatrzoną tytułem "Naszym bohaterom".

Trzy nagrody i trzy wyróżnienia otrzymają autorzy z siódmych klas podstawowych i gimnazjaliści. Na liście laureatów są Karolina Rycerz z PSP w Bystrzycy Starej za pracę "O zapomnieniu" i jej koleżanka ze tej samej szkoły - Olga Sobkowicz za "Krzyż wolności" oraz Weronika Filipczyk z PSP w Dobrodzieniu za "Płatki wspomnień". Wyróżnienia odbiorą Dominika Czuj z Gimnazjum nr 22 przy SOSW w Lublinie za "Ratunek z gór", Kaja Peć z SP w Józefowie za "Nurt niepodległości" i Eliza Karaś z SP 1 w Wolsztynie za "Powstanie Wielkopolskie".

W najstarszej kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych autorów jury przyznało tylko jedną nagrodę dla Alicji Bryguły z I Liceum Ogólnokształcącego w Parczewie za pracę zatytułowaną "Polskość".

Oficjalne podsumowanie konkursu, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Zamknij w kadrze, opowiedz piórem biało-czerwonym atramentem" odbędzie się 29 maja. Uroczystość będzie połączona z otwarciem pokonkursowej wystawy, którą będzie można oglądać w szkole w Józefowie przez dwa tygodnie.

Patronami honorowymi tegorocznych zmagań byli Lubelski Kurator Oświaty, Burmistrz Józefowa i Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne