Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Angelika Kuźniak w DKK (foto)

Autorka reporterskich opowieści Angelika Kuźniak odwiedziła we wtorek 29 maja Dyskusyjny Klub Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie.

Angelika Kuźniak w DKKO swojej pasji, bohaterach książek planach na najbliższa przyszłość opowiedziała nie tylko członkom klubu, ale również młodzieży z Józefowa i Majdanu Nepryskiego. Z propozycji józefowskiej książnicy skorzystało około 40 czytelników.

Angelika Kuźniak z wykształcenia jest kulturoznawczynią, ale studiowała także lingwistykę we Włoszech. Od 2000 roku współpracuje z Gazetą Wyborczą, gdzie publikuje przeważnie w magazynie reporterów "Duży Format".

Wtorkowe spotkanie rozpoczęło się od rozmowy o jej najnowszej książce "Krótka historia o długiej miłości", wydanej w lutym tego roku, którą Angelika Kuźniak napisała razem z Eweliną Karpacz-Oboladze. Bohaterami tej opowieści jest para więźniów stalinowskiego więzienia - Mała i Ju, którzy na początku rozmawiali ze sobą przy użyciu alfabetu Morse’a. Poszczególne słowa wystukiwali przez dzielącą ich ścianę kawałkiem metalu lub knykciem, a gdy zostali przeniesieni do innych więzień, pisali do siebie listy. Pierwszy raz - bez krat, siatek i zasuw, zobaczyli się... na swoim ślubie. Mała i Ju to pseudonimy Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego, czyli łączniczki i żołnierza Polski Podziemnej walczących z niemieckim okupantem. Za działalność niepodległościową po II wojnie światowej zostali skazani na lata stalinowskiego więzienia i tam się w sobie zakochali.

Historia miłości, w którą trudno uwierzyć, otworzyła spotkanie z Angeliką Kuźniak, ale słuchacze pytali także o jej wcześniejsze książki. Ich bohaterkami były m.in. Marlena Dietrich, Ewa Demarczyk, Bronisława Wajs "Papusza" i Zofia Stryjeńska. Jak tłumaczyła autorka wybierając te nieszablonowe i często kontrowersyjne postaci chciała pokazać nie tylko je same, ale również epoki, w których żyły.

Angelika Kuźniak podkreślała, że nie jest pisarką, lecz reporterką, która wybrała reportaż jako formę, opartą na subiektywnym przekazie, w której ważne są szczegóły.

Oprócz Polski jej reportaże ukazywały się także w Niemczech, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

Angelika Kuźniak jest również współautorką reportaży zamieszczonych w tomie "Obwód głowy" Włodzimierza Nowaka, który był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2008 i trzykrotną laureatką nagrody Grand Press. Kilka razy była także nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, a za wywiad z Hertą Müller w 2010 roku otrzymała Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. Na swoim koncie ma również nagrodę za "Inspirację Roku" w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014 i nominację do Nagrody Literackiej Nike 2016 za książkę "Stryjeńska. Diabli nadali".

Czytelnikom z Józefowa i okolic Angelika Kuźniak zdradziła, że właśnie pisze nowa opowieść, której bohaterką będzie modernistyczna malarka Olga Boznańska.

Wtorkowe spotkanie sfinansowali Instytut Książki w Warszawie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie.

Angelika Kuźniak w DKK Angelika Kuźniak w DKK Angelika Kuźniak w DKK
Angelika Kuźniak w DKK Angelika Kuźniak w DKK Angelika Kuźniak w DKK

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne