Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Dziewiąta noc w bibliotece

Ogólnopolska "Noc bibliotek" odbędzie się w tym roku po raz czwarty, ale w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie było już osiem takich akcji. Na dziewiątą miejscowa książnica zaprasza w sobotę 9 czerwca na 18.30.

Noc bibliotekPierwszą część organizatorzy dedykują dzieciom i ich rodzicom, zachęcając ich do udziału w tegorocznej edycji kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Oficjalna inauguracja "Nocy bibliotek" rozpocznie się pół godziny później, o 19:00 i będzie połączona z transmisją on-line otwarcia akcji z Warszawy, którą poprowadzą Katarzyna Stoparczyk i Maciej Orłoś.

Kolejną atrakcją będzie blok zabaw, konkursów i zajęć na temat Ojczyzny i jej symboli. - W ten sposób chcemy nawiązać do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i hasła tegorocznej "nocy", która brzmi "Dlaczego RzeczpospoCzyta" - zapowiada dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Noc bibliotekMiejscowa książnica oferuje nie tylko słuchanie i czytanie, ale także projekcje filmowe. O 21.00 rozpocznie się pokaz filmu dla dzieci i młodzieży pod tytułem "Tarapaty". To opowieść o tym, że przyjaźń to nie jest prosta sprawa, o czym przekonuje postać 12-letniej Julki, która choć uczy się w szkole z internatem, nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Jej sytuacja zmienia się gdy w wakacje, zamiast lecieć do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Dzieci wspólnie odnajdują plan prowadzący do skarbu i gdy zaczynają go realizować pojawiają się kłopoty. Na drodze do rozwiązania zagadki stają m.in. złodziejska szajka, niania - nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków.

W programie "Nocy w bibliotece" w Józefowie jest jeszcze gra towarzyska dla młodzieży "Flirt z Niepodległą", a całość zakończy maraton czytania. - Byłoby miło, gdyby lektorzy wybrali rodzimą literaturę, ale nie będziemy narzucać konkretnych tytułów. Każdy może przynieść ze sobą dowolną pozycję, a czytać będziemy na głos lub indywidualnie - mówi dyrektor Jamroz.

Chętnych na nocleg w bibliotece jest prawie 30 osób, ale liczba ta może być większa. Wszyscy otrzymają gadżety od Centrum Edukacji Obywatelskiej, które wspiera tegoroczną akcję.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne