Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Gra miejska "W drodze ku wolności"

Gimnazjaliści z Majdanu Nepryskiego i Józefowa mogą się wykazać wiedzą o historii swojej małej ojczyzny i znajomością topografii. Okazją będzie gra terenowa, którą Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie organizuje w czwartek 14 czerwca w ramach projektu "W drodze ku wolności".

W drodze ku wolnościNa razie do udziału w rywalizacji zgłosiły się trzy 5-cioosobowe drużyny, ale lista nie jest zamknięta i kolejni chętni mogą do niej dołączyć nawet tuż przed rozpoczęciem zmagań.

- Wszystkie zespoły będą mieć do wykonania 15 zadań w 7 punktach miasta, do których będą musiały dotrzeć według wskazówek, przekazywanych po wykonaniu kolejnych zadań. Wszystkie będą dotyczyć historii Józefowa ze szczególnym uwzględnieniem śladów Powstania Styczniowego - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Czwartkowa gra miejska to jeden z ostatnich elementów projektu "W drodze ku wolności", finansowanego przez firmę "Model Opakowania" z Biłgoraja. We wrześniu jego pomysłodawcy planują jeszcze spotkanie z dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Dorotą Skakuj, poświęcone m.in. 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach projektu, który jest realizowany od lutego, józefowska książnica prowadziła również zajęcia edukacyjne, a w kwietniu zorganizowała rajd "W poszukiwaniu powstańczych śladów", nawiązujący do 155. rocznicy Bitwy pod Józefowem z 1863 roku oraz śmierci Mieczysława Romanowskiego. Także w kwietniu została otwarta wystawa "W drodze ku wolności. Powstanie Styczniowe w okolicach Józefowa", która obecnie jest wypożyczona do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju. Jesienią ekspozycję będzie można oglądać także w bibliotekach szkolnych w Majdanie Nepryskim i Aleksandrowie oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Sitańcu w gminie Zamość.

Dyrektor Jamroz podkreśla, że lista placówek, które będą gościć ekspozycję, może się jeszcze zmienić, a chętne do jej wypożyczenia szkoły czy biblioteki zachęca do ustalania terminów.

Czwartkowa gra terenowa będzie połączona z podsumowaniem gminnego etapu powiatowego konkursu "Pielęgnując Przeszłość tworzymy przyszłość" oraz konkursów - plastycznego i literackiego.

W drodze ku wolnościZa prace plastyczne nagrody odbiorą uczennice Szkoły Podstawowej w Majdanie Nepryskim - Maria Marzec, Oliwia Bielak i Gabriela Kozyra, a także gimnazjaliści - Martyna Zając, Szymon Stefański i Magdalena Czarnecka, również z Majdanu Nepryskiego oraz Daniel Malec z Józefowa. W konkursie literackim jury oceniło prace napisane przez gimnazjalistów i dorosłych autorów. W młodszej kategorii wiekowej pierwszą nagrodę zdobyła Amelia Tracz z Majdanu Nepryskiego, drugą jej szkolna koleżanka Ewelina Nakapała, trzecią odbierze Mikołaj Kraczek z Józefowa, a wyróżnienie trafi do Agaty Kostrubiec z Majdanu Nepryskiego. Spośród dorosłych literatów nagrody przypadły Antoninie Podolak ze Stanisławowa i Helenie Czarneckiej z Józefowa.

W drodze ku wolności W drodze ku wolności W drodze ku wolności

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne