Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Gimnazjaliści na szlakach wolności (foto)

Młócenie zboża cepem, pranie w rzece, czytanie po hebrajsku i wicie wianków z ziół. M.in. z takimi zadaniami zmierzyli się w piątek 15 czerwca uczestnicy gry terenowej, którą Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie zorganizowała w ramach projektu "W drodze ku wolności".

Gimnazjaliści na szlakach wolnościDo rywalizacji przystąpiły trzy drużyny gimnazjalistów z Majdanu Nepryskiego i Józefowa, które były gotowe do wykonywania zadań w czwartek, ale ze względu na złą pogodę, gra odbyła się dzień później. Wszystkie zespoły miały do wykonania 15 zadań w 7 punktach miasta, które dotyczy historii Józefowa, w tym śladów Powstania Styczniowego.

- Z opinii przekazanych przez młodzież po zakończeniu zmagań wynika, że najbardziej spodobało im się pranie przy źródłach Nepryszki i młócenie zboża na ścieżce edukacyjnej przy naszym nadleśnictwie. Choć nigdy wcześniej uczestnicy gry nie wykonywali takich czynności, poradzili sobie znakomicie - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Wśród zadań, które nie przypadły do gustu gimnazjalistom, było ułożenie wiersza Mieczysława Romanowskiego z rozsypanych wersetów, a jako najtrudniejsze podali prace w trzech punktach.

- Chodziło o odszyfrowanie na kirkucie wskazówki do kolejnego zadania, opisanej językiem hebrajskim, który czyta się od prawej do lewej strony, co było zapisane w instrukcji, ale jak się okazało nieco zabrakło czytania ze zrozumieniem. Były też kłopoty z uwiciem wianków z ziół oraz z odnalezieniem informacji kim z zawodu był Marcin Borelowski Lelewel. To ostatnie zadanie było jedynym, w którym uczestnikom gry nie wolno było korzystać z internetu, a jedynie z naszego księgozbioru regionalnego - wyjaśnia dyrektor Jamroz.

Gimnazjaliści na szlakach wolnościJako najłatwiejsze młodzież uznała przeprowadzenie sondy ulicznej wśród mieszkańców Józefowa na temat ich znajomości postaci Konrada Bartoszewskiego. Z tych i pozostałych zadań najlepiej wywiązała się drużyna z Majdanu Nepryskiego, która zdobyła 93 punkty na 100 możliwych. Na drugim miejscu grę zakończyła dziewczęca reprezentacja józefowskiego gimnazjum, a na trzecim - drużyna chłopców z tej samej szkoły.

Zwycięska ekipa wystąpiła w składzie - Izabela Biszczanik, Martyna Zając, Natalia Paska, Karolina Kudełko i Wiktoria Buczkowska. Na drugie miejsce zapracowały - Patrycja Kusztykiewicz, Patrycja Korzec, Paula Rogowska, Kamila Mazur i Wiktoria Szpinda, a trzecie zajęli - Hubert Nieśpiał, Damian Zdybel, Krzysztof Kostek, Bartosz Wojtyło i Krzysztof Wlaź.

Wszystkie zespoły otrzymały w nagrodę sprzęt sportowy i książki, ufundowane przez firmę "Model Opakowania" z Biłgoraja, która finansuje cały projekt "W drodze ku wolności".

Po czwartkowej grze miejskiej kolejnym jego elementem będzie zaplanowane na wrzesień spotkanie z dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Dorotą Skakuj, poświęcone m.in. 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zmaganiom terenowym towarzyszyło podsumowanie gminnego etapu powiatowego konkursu "Pielęgnując Przeszłość tworzymy przyszłość" oraz konkursów - plastycznego i literackiego.

Gimnazjaliści na szlakach wolności Gimnazjaliści na szlakach wolności Gimnazjaliści na szlakach wolności
Gimnazjaliści na szlakach wolności Gimnazjaliści na szlakach wolności Gimnazjaliści na szlakach wolności
Gimnazjaliści na szlakach wolności Gimnazjaliści na szlakach wolności Gimnazjaliści na szlakach wolności
Gimnazjaliści na szlakach wolności Gimnazjaliści na szlakach wolności Gimnazjaliści na szlakach wolności

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne