Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

By godnie uczcić 100-lecie niepodległości

Rzeczpospolita Józefowska, Józefa Piłsudskiego i 100-lecia Niepodległości. Tabliczki a takimi nazwami pojawią się niedługo na ulicach Józefowa. Podczas sesji w czwartek 28 czerwca radni postanowili upamiętnić w ten sposób 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rynek w Józefowie- Obchodzimy ten jubileusz od kilku miesięcy. Było m.in. sadzenie "Dębów Niepodległości" i udział w biciu rekordu par jednocześnie tańczących poloneza, a w planach jest jeszcze wiele innych wydarzeń. By jednak na trwale uczcić ważną rocznicę postanowiliśmy nadać odpowiednie nazwy kilku drogom, które do tej pory nie miały patronów, a rynkowi nadać imię Józefa Piłsudskiego - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Ulicą Rzeczpospolitej Józefowskiej będzie trasa, przy której w czasach II wojny światowej miał miejsce największy bój z Niemcami o Józefów. Budowana razem z miejscowym nadleśnictwem droga w kierunku Fryszarki będzie nosić nazwę "Aleja 100-lecia Niepodległości", a trasa, prowadząca do Tomaszowa Lubelskiego i łącząca Józefów z Puszczą Solską, gdzie również toczyły się walki o niepodległą Polskę, będzie nosić imię Józefa Piłsudskiego.

W czasach powojennych w centrum miasta, gdzie obecnie znajduje się parking, stało popiersie marszałka Piłsudskiego i część środowisk kombatanckich zabiegała o jego przywrócenie. Rada Miejska uznała, że bardziej godnym sposobem uczczenia tej ważnej postaci będzie nazwanie rynku imieniem Józefa Piłsudskiego. Jego postać naturalnej wielkości ma być także wkomponowana w istniejący pomnik, poświęcony Powstańcom Styczniowym i ofiarom II wojny światowej, który znajduje się w centrum miasta.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne