Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Sierpień w bibliotece w biało-czerwonych barwach

Lipcowy cykl zajęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie się kończy, ale miejscowa książnica ma już gotowy plan działania także na drugą połowę wakacji. Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości sierpniowe spotkania opatrzono tytułem "Wehikuł Historii".

Sierpień w bibliotece- W lipcu był "Ostry dyżur literacki - bajkoterapia w Józefowie", natomiast teraz chcemy przybliżyć naszym gościom wszystko co jest związane z ojczyzną, w tym historią naszej małej ojczyzny. W dotychczasowych zajęciach brała udział około 20-osobowa grupa, przede wszystkim dzieci, z których więcej niż połowa to mieszkańcy spoza naszej gminy. Na wakacje przyjechali m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Włoch, a także z Krakowa, Lublina czy Zamościa - cieszy się dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Sierpień w bibliotece Sierpień w bibliotece Sierpień w bibliotece

Pomysłodawcy sierpniowych spotkań liczą na podobne zainteresowanie i zapowiadają, że atrakcyjnych propozycji nie zabraknie. Uczestnicy zajęć m.in. poznają Polskę sprzed 100 lat i namalują własne wizje ojczyzny za 100 lat, przygotują kartki dla niepodległej, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie, a także poznają wybitnych Polaków oraz bogactwo skał i minerałów.

Bardzo ciekawie zapowiadają się również zajęcia dotyczące "mowy naszych dziadków" i współczesnego języka, używanego jeszcze czasem przez mieszkańców Józefowa i okolic. - Formalnie nie ma gwary józefowskiej, ale jest wiele określeń, które mogą się wydać co najmniej dziwne. Na przykład: kidajszy czyli dawniejszy, harużyć - szykować się do wyjścia albo stroić, dziamolić - dużo mówić, chałat - kurtka, bajdurzyć - fantazjować, gdule - duże gruszki, baniak - garnek, chycić - złapać i wiele innych - wylicza w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor Jamroz.

Ponadto dzieci poznają baśnie i legendy, które będą dla nich inspiracją do wykonania ilustracji, będących potem ważnymi rekwizytami w spontanicznym teatrzyku kamishibai, będą słuchać i śpiewać żołnierskie piosenki i uczyć się tańców narodowych, a także wezmą udział w konkursie wiedzy o ojczyźnie pod hasłem "Kocham Cię Polsko".

Wszystkie zajęcia będą się odbywać od wtorku do piątku między 10.30 a 12.00 w MBP w Józefowie. Pierwsze spotkanie pod hasłem "Mały człowiek w dużym kraju - Jestem Polakiem" zaplanowano na 1 sierpnia, a "Wehikuł historii" zakończy, wspólny z rodzicami, piknik na pożegnanie wakacji, który odbędzie się 30 sierpnia nad miejscowym zalewem.

Sierpień w bibliotece

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne