Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Razem dla Niepodległej

Ulicznym Biegiem Niepodległości w czwartek 8 listopada w Józefowie rozpoczęły się obchody narodowego święta. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 11 listopada i będą połączone z sadzeniem "Dębów Wolności" w Górecku Kościelnym, a w finale na józefowskim rynku zagra Lubelska Federacja Bardów.

Razem dla NiepodległejW czwartkowym biegu wzięło udział prawie 120 zawodniczek i zawodników ze szkół podstawowych, którzy rywalizowali w sześciu kategoriach wiekowych. Najlepsi biegacze odebrali medale z rąk Zastępcy Burmistrza Józefowa Ryszarda Ostasza.

Spośród najmłodszych zawodniczek, urodzonych w 2008 roku i później, pierwsza na mecie zameldowała się Dominika Droździel, druga była Aleksandra Trześniowska, a trzecia - Katarzyna Skałecka. Wszystkie reprezentowały SP Józefów. Wśród chłopców wygrał Jakub Droździel, także z SP Józefów, przed szkolnym kolegą Kacprem Świstkiem i Szymonem Berdzikiem z SP Stanisławów.

W kategorii dziewcząt z roczników 2006 i 2007 triumfowała Gabriela Bieg z SP Majdan Nepryski, druga była Aleksandra Pastuszek z SP Józefów, a trzecie miejsce zajęła Anita Margol z SP Majdan Nepryski. Rywalizację chłopców wygrał Tomasz Bodys z SP Józefów, który wyprzedził Patryka Ćwika z SP Majdan Nepryski i kolejnego ucznia tej szkoły - Daniela Serafina.

Razem dla NiepodległejZwyciężczynią biegu najstarszych dziewcząt, urodzonych w latach 2003, 2004 i 2005, została Justyna Momot z SP Stanisławów, na drugim stopniu podium stanęła Martyna Biszczanik z SP Józefów, a na trzecim - jej szkolna koleżanka Aleksandra Pogudz. W kategorii chłopców pierwszy linię mety minął Bartosz Serafin, a za nim przybiegli Nataniel Garbiec i Marcel Marzec. Cała trójka uczy się w SP Majdan Nepryski.

Jeszcze w czwartek uczniowie tej szkoły, nauczyciele i mieszkańcy Majdanu Nepryskiego spotkają się o 17.30, by zapalić "Ognisko Niepodległości" i razem śpiewać pieśni patriotyczne.

Razem dla NiepodległejDzień później, czyli w piątek 9 listopada o 8.45 Szkoła Podstawowa w Józefowie organizuje kolejny "Tramp Niepodległości". Uliczny happening zakończy się o 11.11 odśpiewaniem hymnu w ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Główne obchody narodowego święta rozpoczną się w niedzielę 11 listopada o 9.00 w Górecku Kościelnym, sadzeniem "Dębów Wolności". - Ma to być trwałe upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a nowe drzewka w miejscowej Alei Zabytkowych Dębów posadzą osoby związane z gminą, a zajmujące wysokie stanowiska na uczelniach wyższych czy w generalicji. Każdy z nowych dębów otrzyma swoje imię, a obok drzewek na józefowskim kamieniu będą informacje wyjaśniające ich pochodzenie. Wszystkie drzewka będą rosły obok zabytkowych dębów, z których najstarsze mają ponad 600 lat - zapowiada Burmistrz Józefowa Roman Dziura. Ponadto "ojcowie chrzestni" otrzymają od władz samorządowych podziękowania za promocję gminy i specjalne statuetki józefowskiej baszty widokowej, które zostaną wręczone po raz pierwszy. Nowe drzewa w Alei Zabytkowych Dębów w Górecku Kościelnym poświęci proboszcz parafii w Józefowie i Dziekan Dekanatów Józefów ksiądz Zenon Mrugała.

Razem dla NiepodległejGodzinę później w Józefowie rozpocznie się rowerowy Rajd Niepodległości, organizowany przez Józefowską Kawalerię Rowerową. Mottem wyprawy będą słowa "Cześć Tym, co pierwsi na wroga biegli. Cześć Tym, co w boju mężnie polegli", zaczerpnięte z wiersza poety i powstańca styczniowego Mieczysława Romanowskiego. Uczestnicy rajdu będą mieć do pokonania około 60 kilometrów, a po drodze będą się zatrzymywać przy pomnikach bohaterów walk o niepodległość. Lista rowerzystów jeszcze nie jest zamknięta. - Na razie mamy około 40 chętnych, więc kilkanaście osób może się jeszcze dopisać. Zgłoszenia przyjmujemy do piątku 9 listopada do 9.00 - przypomina prezes JKR Robert Rabiega.

Razem dla NiepodległejO 12.30 w kościele w Józefowie rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny, po której uczestnicy obchodów przejdą w korowodzie pod pomnik "Ku czci bohaterów walk 1863, 1939 - 1945 roku", gdzie złożą wieńce i kwiaty oraz zapalą znicze. Na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na miejscowym rynku pozostanie "kapsuła czasu" z przesłaniem dla kolejnych pokoleń i "życzeniami dla Polski". Na jednej z kilkudziesięciu kart znajdzie się m.in. tekst uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Stanisławowie: "Kochana Polsko - obyś zawsze była wolna i niepodległa, oby wszyscy Twoi mieszkańcy byli szczęśliwi i stanowili jedność. Aby ci, którzy Tobą rządzą byli sprawiedliwi i uczciwi. Życzymy Ci aby każdy Polak czuł się u Ciebie dobrze i był z Ciebie dumny. Oby Bóg zawsze miał Cię w swojej opiece".

Oficjalną część uroczystości zakończy krótka część artystyczna, która będzie wstępem do wieczornego spotkania na józefowskim rynku. O 18.00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Józefowie zaprezentują montaż słowno-muzyczny o "Drogach do wolności", potem wystąpi Kapela "Rzemyki", a około 20.15 na scenie pojawi się Lubelska Federacja Bardów.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne