Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

"Kto śpiewa, dwa razy się modli" - wielkie kolędowanie w SP Stanisławów

Wielkie kolędowanie w SP StanisławówŚpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów polskich. O tym, dlaczego warto śpiewać kolędy, pięknie mówi ks. Jan Twardowski: "Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jesusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie." O prawdziwości tych słów mogliśmy przekonać się 17 stycznia 2019 r. podczas XIV Stanisławowskich Spotkań z Kolędą. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął Kurator Oświaty w Lublinie pani Teresa Misiuk, Burmistrz Józefowa pan Roman Dziura, a patronatem medialnym Katolickie Radio Zamość.

Na scenie zaprezentowało się 133 młodych artystów, których oceniali:  ksiądz Tomasz Leńczuk z parafii w Józefowie, miejscowy muzyk Karol Gaj oraz młodzi wokaliści - Kaja Peć i Kacper Studnicki. Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, poprawność  wykonania linii melodyczno – rytmicznej, intonację i całokształt wykonania utworu, po  wysłuchaniu wszystkich uczestników, przydzieliła następujące nagrody:

Spośród najmłodszych wykonawców w wieku od 3 do 6 lat statuetka trafiła w ręce Natalii Gontarz z Kaczórek, drugie miejsce zajęła Kaja Kudełka ze Stanisławowa, a trzecie - Iga Piotrowska z Krasnobrodu. Nagrodę w kategorii zespoły otrzymały "Biedroneczki" ze Stanisławowa.

W kategorii solistów między 7 a 9 rokiem życia jury przyznało cztery nagrody i wyróżnienie. Na pierwszą zasłużyła Weronika Łosiewicz ze Zwierzyńca, drugie miejsce ex aequo zajęły - Aneta Nazar z Tomaszowa Lubelskiego i Martyna Kukiełka z Kaczórek, trzecie - Emilia Tabała z Majdanu Sopockiego, zaś wyróżnienie trafiło do Gabrieli Artymowicz ze Zwierzyńca. Za występy zespołowe członkowie komisji nagrodzili kolejno - "Kukuryku" ze Zwierzyńca, "Śnieżynki" z Józefowa i zespół "Słoneczka Junior" z Kaczórek, a wyróżnili "Promyczki" z Majdanu Nepryskiego.

Wśród solistów w wieku od 10 do 13 lat najlepiej wypadła Gabriela Hanys z Majdanu Nepryskiego, drugą nagrodę otrzymała Weronika Osuch z Krasnobrodu, a trzecią - Weronika Roczkowska, również z Krasnobrodu. Na liście wyróżnionych znalazły się - Daniela Naklicka z Józefowa i Oliwia Bielak z Majdanu Nepryskiego. Nagrody zespołowe odebrały kolejno - "Doremifanki" z Ulhówka, Chór Szkolny "Animato" z Józefowa i "Świetliki" ze Stanisławowa.

W najstarszej grupie wykonawców w wieku od 14 do 16 lat jurorzy przyznali aż sześć nagród i wyróżnienie. Statuetki trafiły do Kornelii Szponar i Natalii Szkałuby z Józefowa, drugie miejsce zajęła Patrycja Kusztykiewicz, także z Józefowa, a trzecie Aleksandra Kowalik z Majdanu Sopockiego i Kacper Mielniczek z Majdanu Nepryskiego. Na wyróżnienie zasłużył Oskar Jarszak z Majdanu Sopockiego. Nagrodę za prezentację zespołową odebrał chłopięcy kwartet z Aleksandrowa.

Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe. Przyznane zostały również nagrody Burmistrza Józefowa i Przewodniczącego Rady Miejskiej za najlepszy występ, które trafiły do Natalii Szkałuby oraz zespołu "Doremifanki", a także nagrody za ogólny wizerunek sceniczny dla Igi Piotrowskiej oraz zespołów "Słoneczka Junior" i "Świetliki". W przerwach między występami, kiedy jury intensywnie obradowało, można było wysłuchać koncertów kolęd w wykonaniu kapeli ludowej "Rzemyki" z Józefowa oraz pań z Koła Gospodyń Wiejskich ze Stanisławowa oraz Górnik, a także laureatów poprzedniego przeglądu.

Wielkie ukłony dla sponsorów, którzy w znacznej mierze przyczynili się do organizacji imprezy:

 • p. Henryk Grzyb - Produkcja i Sprzedaż Wyrobów z Drewna
 • p. Piotr Grzyb - Delta Frost
 • p. Krzysztof Sieradzki - Kris-Trans
 • p. Barbara Basińska - Kora
 • p. Tadeusz Gontarz - Stacja Paliw Krasnobród
 • p. Teresa Nowak - Radna Powiatu Biłgorajskiego
 • Starostwo Powiatowe w Biłgoraju
 • p. Radosław Kurantowicz - Zakład Mięsny
 • p. Henryk Kudełka, Dawid Kudełka - Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowo - Handlowe Producent Palet i Skrzyniopalet
 • Nadleśnictwo Józefów
 • p. Waldemar Nowak - Sklep Art. Przemysłowe "Kawon"
 • Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Stanisławowie
 • p. Lucyna Wołoszyn - pracownik Spółdzielni Socjalnej w Józefowie
 • p. Anna i Piotr Malinowscy

Specjalne podziękowania kierujemy także do  Kuratorium Oświaty w Lublinie, Caritas Parafii Józefów oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.

Dziękujemy także rodzicom, którzy bardzo aktywnie włączyli się w organizację imprezy. Stanisławowskie Spotkania z Kolędą co roku licznie gromadzą różne pokolenia, by podczas tej niezwykłej "uczty" kulturalnej dostarczyć wielu niezapomnianych wzruszeń. Miejmy nadzieję, że w jeszcze liczniejszym składzie spotkamy się za rok.

Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów
Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów
Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów
Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów
Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów Wielkie kolędowanie w SP Stanisławów
Inwestycje Gminne