Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

W rocznicę bitwy pod Osuchami

"Ku chwale - Pod Osuchami" to najnowsza produkcja grupy artystyczno-wokalnej z Józefowa. Premiera piosenki uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły podstawowej odbyła się w niedzielę 23 czerwca podczas obchodów 75. rocznicy bitwy pod Osuchami.

W rocznicę bitwy pod OsuchamiNa największym w Polsce pobitewnym cmentarzu partyzanckim, przed apelem poległych, odbyła się premiera piosenki, ale grupa z Józefowa zaśpiewała tego dnia dwa utwory. W części artystycznej, poprzedzającej mszę świętą, przypomniała poprzednią swoją piosenkę "Taka jesteś Polsko", przygotowaną w ubiegłym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Muzykę do utworu "Ku chwale - Pod Osuchami" skomponowali Magdalena Stopa i Arkadiusz Rozmus, tekst na podstawie wiersza "Pod Osuchami" Rudolfa Tadeusza Czerniaka napisał Tomasz Kukiełka, a utwór zaśpiewali - Kaja Peć, Patrycja Kusztykiewicz i Aleksandra Pogudz. W nagraniu teledysku wzięli udział również inni uczniowie Szkoły Podstawowej w Józefowie - Wojciech Herda, Mateusz Nowak, Michał Buczkowski i Maksymilian Stopa oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego "Wira". Wykonawcy dziękują za pomoc także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej Wiesławie Kubów, która zainspirowała grupę do przygotowania nowego utworu oraz Mirosławowi Okoniowi i OSP w Osuchach oraz sponsorom. Pomysł wsparli: Henryk i Piotr Grzybowie Produkcja i Sprzedaż Wyrobów z Drewna, Studio Filmowe "Alfa" Tarnogród raz Stacja Paliw "Petrol" z Łukowej Mirosława Pecia.

Teledysk grupy z Józefowa jest również w serwisie YouTube, gdzie po zaledwie trzech dniach ma już prawie 2,5 tysiąca odtworzeń.

Potyczka pod Osuchami nazywana również bitwą nad Sopotem jest uznawana za największą i najbardziej krwawą bitwę partyzancką II wojny światowej. 25 czerwca 1944 roku żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich zaatakowali nad rzeką Sopot oddziały Wehrmachtu. W ramach zakrojonej na ogromną skalę operacji w Puszczy Solskiej Niemcy osaczyli partyzantów angażując około 30 tysięcy żołnierzy i policjantów.

W pierścieniu zaciskanym przez oddziały niemieckie znalazło się ponad 1 000 partyzantów z AK, BCh, Armii Ludowej i z oddziałów radzieckich. W najgorszej sytuacji znalazło się polskie zgrupowanie pod dowództwem porucznika Konrada Bartoszewskiego "Wira", który postanowił o wyjściu z okrążenia w rejonie wsi Osuchy. Podczas walk w Puszczy Solskiej zginęło wtedy ponad 400 osób, a kolejnych ponad 60 ofiar to osoby aresztowane za pomoc partyzantom, które Niemcy potem zamordowali. W rejonie najcięższych walk powstał cmentarz partyzancki.

W rocznicę bitwy pod Osuchami W rocznicę bitwy pod Osuchami W rocznicę bitwy pod Osuchami

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne