Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Filharmonicy w ośrodku kultury

Józefów jest na liście miejscowości, w których Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego z Lublina, organizuje kameralne koncerty twórczości Stanisława Moniuszki. W miejscowym ośrodku kultury taki koncert odbędzie się przed długim weekendem, w piątek 8 listopada o 19.00.

Śpiewnik domowy na LubelszczyźnieWystąpi dwóch solistów i akompaniator. Będą to młodzi artyści, uczestnicy Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa oraz Konkursu Moniuszkowskiego, organizowanych przez Teatr Wielki w Warszawie. W programie znajdą się m.in. pieśni Stanisława Moniuszki pochodzące ze "Śpiewnika domowego" oraz utwory europejskich kompozytorów, współczesnych Moniuszce. Koncert poprowadzi polsko-austriacka śpiewaczka, muzykolog oraz organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą dr Małgorzata Mierczak.

Tworząc swoje pieśni Stanisław Moniuszko chciał dać polskiemu społeczeństwu utwory narodowe, które mogły zająć ważne miejsce w codziennym życiu Polaków. Gdy zebrał odpowiedni materiał wydawał je w zeszytach pod wspólnym tytułem "Śpiewnik domowy", ponieważ w zamiarze autora miały to być pieśni do użytku domowego, przeznaczone dla każdego i na różne okoliczności.

"Śpiewnik domowy na Lubelszczyźnie" to pomysł na upowszechnianie twórczości Stanisława Moniuszki w małych miejscowościach. Na całe przedsięwzięcie składa się 15 kameralnych, bezpłatnych koncertów dla szkół i dorosłej publiczności, organizowanych w gminnych ośrodkach kultury. Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne