Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Przeciwko nadwadze i otyłości

Nadwaga i otyłość to poważny problem wielu Polaków, w tym dzieci i młodzieży. Przeciwdziałać temu zjawisku zamierza Szkoła Podstawowa w Majdanie Nepryskim w gminie Józefów, która zachęca rodziców, by zgłaszali swoje dzieci do projektu "Profilaktyka nadwagi i otyłości" realizowanego przez Stowarzyszenie "Klub XXI wieku".

Przeciwko nadwadze i otyłościPropozycja jest skierowana do uczniów klas IV - VI, udział w projekcie jest bezpłatny, ale zainteresowani rodzice powinny jak najszybciej dopełnić formalności, związanych z udziałem ich dzieci.

Szkoła będzie organizować badania, które pozwolą określić wskaźnik BMI i WHR, zajęcia na temat prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej oraz warsztaty z dietetykiem.

Każdy uczeń, u którego zostanie wykryta nadwaga i jego opiekun będą mogli skorzystać z indywidualnych porad, dotyczących chorób towarzyszących temu zjawisku oraz metod leczenia.

Uczniowie otrzymają także skrypt ze scenariuszami zajęć wspomagających utrzymanie prawidłowej wagi ciała oraz matę do ćwiczeń, skakankę i piłkę gimnastyczną.

Zainteresowani rodzice lub opiekunowie powinni wypełnić dokumenty, które uczniowie przyniosą do domu i zapoznać się z regulaminem projektu. Formularze trzeba złożyć osobiście w sekretariacie szkoły do piątku 21 lutego. Zgłoszenia zweryfikuje Stowarzyszenie "Klub XXI wieku", które realizuje projekt, współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać telefonicznie w SP w Majdanie Nepryskim pod numerem: 84 687 80 74, a pełny regulamin znaleźć także na stronach: www.spmajdnepr.pl i www.ejozefow.pl.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia WHO wskazują, że podwyższoną masę ciała mają blisko 2 miliardy ludzi na świecie. Każdego roku z powodu nadwagi czy otyłości umierają prawie 3 miliony osób, a w ciągu ostatnich 40 lat liczba otyłych zwiększyła się trzykrotnie.

W naszym kraju ma nadwagę lub jest otyły co drugi Polak, ale tylko niecałe 40 procent dostrzega ten problem, a co trzeci jest aktywny fizycznie.

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Józefowie: www.ias24.eu

Inwestycje Gminne