Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Uroczystości upamiętniające pamięć o pomordowanej rodzinie Konrada Bartoszewskiego ps. Wir - Komendanta Armii Krajowej w Józefowie oraz Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy WyklętychW najbliższą niedziele, 1 marca, w Józefowie odbędą się uroczystości poświęcone 77 rocznicy egzekucji Wacława, Janiny i Wienisławy Bartoszewskich, ojca, matki i siostry Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, miejscowego Komendanta Armii Krajowej. Podczas niedzielnej uroczystości upamiętnieni zostaną również pomordowani Żołnierze Wyklęci pochodzący z terenu Gminy Józefów. Uroczystości rozpoczną się w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie Mszą Św. w intencji ofiar dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Następnie zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych pochodzących z terenu gminy Józefów, znajdującej się na murze kościelnym i tablicy poświęconej rozstrzelanej rodziny Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, znajdującej się na ścianie budynku miejscowego banku. Organizatorem uroczystości jest Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak oraz Prezes miejscowego Koła terenowego ŚZŻAK w Józefowie Andrzej Wojtyło oraz Burmistrz Józefowa Roman Dziura. W uroczystościach wezmą udział poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz szkół z terenu gminy Józefów, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek gminy Józefów oraz firm i instytucji, mieszkańcy gminy Józefów.

W dniu 26 lutego 1943 r. w Józefowie Niemcy dokonali publicznej egzekucji rodziny Konrada Bartoszewskiego ps. Wir: ojca Wacława, matki Janiny i siostry Wienisławy. Zbrodnia ta była zemstą za masowy udział partyzantów rejonu józefowskiego w wydarzeniach lutowych 43 r. zwanych także Powstaniem Zamojskim. Pośrednią przyczyną egzekucji rodziny Konrada Bartoszewskiego była dekonspiracja struktur organizacyjnych Armii Krajowej rejonu Józefowskiego, spowodowana bardzo aktywnym jej udziałem w wydarzeniach Powstania Zamojskiego. Powstanie Zamojskie było odpowiedzią struktur Polskiego Państwa Podziemnego na plany wysiedlenia ludności polskiej z Zamojszczyzny i powstania pierwszego czysto niemieckiego okręgu osadniczego w ramach Generalnego Planu Wschodniego. Bezpośrednią przyczyną egzekucji było rozbicie posterunku policji w Józefowie przez oddział Czesława Mużacza ps. Selim i uwolnienie aresztowanych wieczorem 25 lutego 43r.: Wira i jego zastępcy Hieronima Miąca ps. Korsarz. Wezwane z Zamościa posiłki niemieckie nie puściły płazem uwolnienia aresztowanych; o świcie 26 lutego otoczyły miasto i spędzili mieszkańców do budynku gminy, gdzie dokonano selekcji, oddzielając rodziny uznane za bandyckie od pozostałych, grożąc im rozstrzelaniem. Ostatecznie na oczach zgromadzonych na rynku mieszkańców rozstrzelano "tylko rodzinę "Wira" i wywieziono do obozu w Zamościu 50 zakładników. Wydarzenia te żywe są w społeczności józefowskiej do dnia dzisiejszego i towarzyszy im legenda, że Konrad Bartoszewski, obserwował wydarzenia odbywające się w miasteczku z pobliskich wzgórz kamieniołomów i nie chcąc dopuścić do przelewu krwi i śmierci innych mieszkańców, nie dał pozwolenia na zaatakowanie miasteczka.

Dnia 2 czerwca 2013 roku obok tablic upamiętniających poległych pomordowanych mieszkańców Gminy Józefów w okresie II wojny światowej, staraniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło terenowe w Józefowie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą Żołnierzy Armii Krajowej pochodzących z terenu gminy Józefów poległych z rąk UB i NKWD:

  • Starszego szeregowego Krystiana HERCA pseudonim "Tarzan", lat 22, zamordowanego w 1945 roku w Majdanie Napryskiem,
  • Plutonowego Stefana HORODELSKIEGO pseudonim "Es", lat 32, zamordowanego w 1945 roku w józefowskich kamieniołomach,
  • Szeregowego Franciszka LALA pseudonim "Słowik", lat 29, zamordowanego 1949 roku w okolicach Tomaszowa Lubelskiego – miejsce spoczynku nieznane do dnia dzisiejszego,
  • Plutonowego Ignacego PYTERA pseudonim "Murzyn", lat 33, zamordowanego w 1945 roku w okolicach miejscowości Górniki,
  • Kaprala Stanisława SZKLARZA pseudonim "Zawisza", lat 39, zamordowanego w 1947 roku w Biłgoraju – miejsce spoczynku nieznane do dnia dzisiejszego.

Społeczeństwo Józefowa przywróciło Im godność i pamięć.

Andrzej Wojtyło – Prezes ŚZŻAK koło terenowe w Józefowie

Inwestycje Gminne