Polish Czech English Estonian French German Italian Russian Slovak Ukrainian

Artykuły

Wykaz podręczników na rok szkolny 2017/18 - Gimnzajum Majdan Nepryski

Informacja dla rodziców uczniów klas I-VII oraz klas gimnazjalnych
(II i III) Szkoły Podstawowej im. J. Pawła II w Majdanie Nepryskim

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy I – VII oraz klasy II i III gimnazjum korzystają z bezpłatnych  podręczników i ćwiczeń przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego  (rodzice nie kupują podręczników i ćwiczeń).

W obowiązku rodzica jest zapewnienie podręcznika do religii.

Załącznik:

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 - Gimnazjum Majdan Nepryski

23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 w Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Majdanie Nepryskim. Tradycyjnie po powitaniu zaproszonych gości, wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu przez społeczność szkolną głos zabrała Pani dyrektor Anna Mazurek. W swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim za całoroczną pracę. Pani Dyrektor złożyła także podziękowanie Pani Marii Kusiak – przewodniczącej Rady Rodziców za pomoc i zaangażowanie w życie szkoły. Gratulowała młodzieży wyników w nauce, a także życzyła wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Następnie pani dyrektor wręczyła nagrody i świadectwa z wyróżnieniem.

Tytuł "UCZEŃ ROKU" otrzymała Wiktoria Buczkowska, natomiast tytuł "SPORTOWIEC ROKU" otrzymał Artur Kudełka. Świadectwo z wyróżnieniem oraz nagrodę książkową otrzymała Wiktoria Buczkowska. Za godne reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym nagrody otrzymali: Nikola Kusiak, Aleksandra Oleszczak, Jan Bednarz, za najlepszego czytelnika roku Amelia Tracz, za oprawę muzyczną uroczystości szkolnych Domink Berdzik, Jan Bednarz, za pracę w samorządzie uczniowskim Aleksandra Oleszczak, Diana Szymańska, Aleksandra Droździel.

Kolejnym punktem porannej uroczystości była ceremonia przekazania sztandaru. Uczniowie klasy III przekazali insygnia i sztandar nowemu pocztowi w składzie: Izabela Biszczanik, Karolina Kudełko, Paweł Czerwieniec.

Przedstawiciele klasy III podziękowali dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz pracownikom szkoły za trud pracy dydaktyczno – wychowawczej, natomiast klasa II żegnając absolwentów obdarowała ich drobnymi upominkami.

Trzecioklasiści pod kierunkiem wychowawczyni pani Moniki Basińskiej-Lal przygotowali część artystyczną, która rozbawiła zebranych na sali. Była to scenka której mottem przewodnim  był "Zjazd Absolwentów Gimnazjum w Majdanie Nepryskim po 20 latach – 2037 rok."

Uczniowie w radosnych nastrojach udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM SZKOŁY ORAZ  UCZNIOM ŻYCZYMY WSPANIAŁYCH WAKACJI I ZASŁUŻONEGO ODPOCZYNKU.

Dzień Patrona w Gimnazjum w Majdanie Nepryskim

2 czerwca 2017 r. w Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego obchodzono Dzień Patrona. Uczniowie pod opieką pani Alicji Biszczanik przygotowali krótką część artystyczną. Przypomnieli historię nadania imienia szkole oraz wyświetlili prezentację multimedialną przedstawiającą najważniejsze fakty z życia i twórczości Jana Kochanowskiego. W drugiej części uroczystości przeprowadzono międzyklasowy turniej wiedzy o patronie szkoły. W zmaganiach brały udział trzyosobowe reprezentacje klas pokonując cztery rundy konkursowe. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące życiorysu Jana Kochanowskiego, rozpoznawali jego utwory na podstawie cytatów, recytowali wiersze oraz rozwiązywali quiz online dotyczący twórczości poety. Wszyscy uczestnicy turnieju wykazali się rozległą wiedzą dotyczącą życia i twórczości patrona szkoły, a I miejsce w turnieju zdobyła reprezentacja klasy II. Zwycięzcom gratulujemy!

Ruszaj w Świętokrzyskie! - Gimnazjum Majdan Nepryski

Niepowtarzalnych przeżyć dostarczyła uczniom Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Majdanie Nepryskim dwudniowa wyprawa na kielecczyznę. W dniach 23-24 maja b.r. uczniowie pod kierownictwem pedagog p. Barbary i opieką p. Dagmary mieli okazję aktywnie spędzić czas poza szkołą.

Pierwszego dnia wycieczki czekała na nich Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, w której mieli możliwość zapoznania się z nieistniejącymi już zawodami oraz życiem codziennym dawnych mieszkańców tamtych ziem.

To miejsce o charakterze turystyczno – edukacyjno - rekreacyjnym, które pozwala przenieść się turystom w czasy pierwszych osadników Gór Świętokrzyskich. W obiekcie jego "mieszkańcy" - stała grupa aktorska wciela się w postaci ze średniowiecza tak, by odwiedzający mogli "namacalnie" poznać specyfikę życia w ówczesnej epoce.

Tutaj każdy może poznać średniowieczną rzeczywistość z całym jej kolorytem – z pogańskimi bóstwami, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem. To właśnie tu można spotkać bohaterów świętokrzyskich legend, a także pierwszych osadników Gór Świętokrzyskich i ich pracę (każde stanowisko poświęcone jest innemu zawodowi i zajęciu, np. garncarstwu, tkactwu, rolnictwu, kowalstwu itp.). Zwiedzający mogą również sami "wcielić się" w przedstawicieli starych zawodów, spróbować tradycyjnych czynności – własnoręcznie ulepić garnek z gliny czy utkać troczek.

Atrakcją dla młodzieży była zorganizowana gra terenowa. Nasza grupa została podzielona na drużyny, z których każda otrzymała mapę wraz z zadaniami do zrealizowania. Uczestnicy musieli rozwiązać zagadkę, dotrzeć do kolejnego punktu gry, aby otrzymać dalsze wskazówki. Drużyny wykazały duże zaangażowanie w wykonywaniu zadań. Ponieważ praca była zespołowa i wspólnie rozwiązaliśmy zagadkę - w nagrodę wszyscy otrzymali osadowe upominki.

Następną atrakcją dnia okazało się zwiedzanie Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu (Łysej Górze), gdzie w ciekawy sposób poznawaliśmy sekrety Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz zabytek sakralny, którym jest Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu (Łysej Górze). Prezentowana w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego wystawa była spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, dioramy, zdjęcia, modele.

Zwieńczeniem dnia było ognisko z kiełbaskami, które po całodniowej wędrówce smakowały wybornie oraz dyskoteka zorganizowana przez naszych chłopców.

Głównym punktem następnego dnia były atrakcje w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno zlokalizowanym 20 km od Kielc w miejscowości Krajno Zagórze u stóp Łysicy. Jest to całoroczny, rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy. W parku oglądaliśmy miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Prawie wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Niesamowite wrażenia wywołały słynne budowle zgromadzone tu na wyciągnięcie ręki i... aparatu fotograficznego. Po spacerze na zboczu Łysicy, czekały nas kolejne atrakcje w kinie 6D, gdzie nie obyło się bez pisków i krzyków mniej odważnych naszych koleżanek. Nutka rywalizacji i wyścigu zabrzmiała podczas przejażdżki autkami na autodromie, gdzie prym wiedli chłopcy.

Po pysznym obiedzie w miejscowej restauracji – wybraliśmy się w drogę powrotną. Wbrew pogodzie, która nas nie rozpieszczała, zwiedziliśmy starówkę w Sandomierzu. Nie obyło się bez odwiedzin u słynnego serialowego ojca Mateusza. "Świat Ojca Mateusza" mieści się w jednej z kamienic przy rynku, gdzie z dużą dbałością o szczegóły odtworzono pięć serialowych obiektów. Fani sandomierskich zagadek kryminalnych mogli zwiedzać wnętrze kościoła, pałac biskupa, kuchnię na plebanii, komendę policji oraz celę aresztu. Dodatkową atrakcją są naturalnej wielkości figury woskowe czterech głównych bohaterów serialu: ojca Mateusza (Artur Żmijewski), jego gosposi Natalii Borowik (Kinga Preis), inspektora Oresta Możejki (Piotr Polk) oraz starszego aspiranta Mieczysława Nocula (Michał Piela). Nie obyło się bez selfie oraz pojedynku na miny.

Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do domów, a przygód i przeżytych wrażeń niech żałują ci, którzy z nami nie pojechali!

"Przez ruch po zdrowie" - Gimnazjum Majdan Nepryski

2 czerwca 2017 r. w Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Majdanie Nepryskim odbył się Dzień Sportu. Cała impreza odbyła się na boisku szkolnym. Uczniowie klas I-III mieli możliwość wykazania się swoją aktywnością w różnych konkurencjach sportowych. Ponadto zostały rozegrane międzyklasowe zawody w piłkę nożną dziewcząt i chłopców.

Była to udana zabawa i wspaniała sportowa rywalizacja, w trakcie której uczniowie otrzymali słodki poczęstunek z okazji Dnia Dziecka.

Barbara Gontarz

W zgodzie z naturą - Gimnazjum Majdan Nepryski

"Najwyższą formą materii jest człowiek - Ziemi mieszkaniec.
Najwyższą formą istnienia - świadome jego działanie.
Najwyższą formą działania - walka o pokój tej Ziemi.
Najwyższą formą tej walki - siłami walczyć wspólnymi.
"
W. Szymborska

16 maja 2017 r. w Gimnazjum w Majdanie Nepryskim odbyło się podsumowanie konkursu przyrodniczego pod hasłem "W zgodzie z naturą" zorganizowanego w ramach edukacji ekologicznej we współpracą z Roztoczańskim Parkiem Narodowym w Zwierzyńcu i Nadleśnictwem Józefów.

Zebrani obejrzeli przygotowany montaż słowno - muzyczny, którego przesłaniem była współodpowiedzialność za stan środowiska naturalnego na Ziemi. Jej młodzi mieszkańcy uświadomili sobie, że działanie przeciwko naturalnemu środowisku to nic innego, jak działanie przeciwko samemu sobie. Wizualizacją tego jak będzie wyglądać nasza planeta, gdy nie zaprzestaniemy dewastacji przyrody był teledysk do piosenki Michaela Jacksona pt. Earth Song.

Konkurs obejmował 3 kategorie wiekowe: klasy I-III i IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Przez udział w konkursie uczniowie mieli możliwość poszerzyć wiedzę  na temat środowiska przyrodniczego Roztocza, pogłębić wiadomości dotyczące form ochrony przyrody oraz gatunków chronionych, rozwijać swoją wrażliwość  na piękno naturalne i kulturowe małej ojczyzny, a także kształtować postawę odpowiedzialności za stan najbliższego otoczenia.

Uczestnicy konkursu z klas I – III szkół podstawowych przygotowali prace plastyczne wykonane różnymi technikami przedstawiające wybrany chroniony gatunek flory lub fauny występujący na Roztoczu. Największą popularnością wśród uczestników konkursu cieszyły się wiewiórki, przebiśniegi i krokusy. Tematem prac był także m.in. wilk, ryś, bóbr, nietoperz, sowa, bocian, obuwik pospolity i lilia wodna. Dzieci wykazały się kreatywnością i zdolnościami plastycznymi.

Wpłynęło 28 prac ze szkół podstawowych w Majdanie Nepryskim i Józefowie. Najwyżej oceniona została praca Michała Nieściora, ucznia Szkoły Podstawowej w Majdanie Nepryskim. Dwa II miejsca zdobyły Sara Kraczek ze Szkoły Podstawowej w Józefowie oraz Weronika Harasiuk – SP w Majdanie Nepryskim. III miejsce przypadło Martynie Oleszczak, Jakubowi Rabczyńskiemu oraz Małgorzacie Basińskiej reprezentującym SP w Majdanie Nepryskim.

Wyróżnienia otrzymali:
Magdalena Rawiak  (SP Majdan Nepryski), Kamil Roczkowski (SP Majdan Nepryski) Bartłomiej Tracz kl. (SP Majdan Nepryski), Mateusz Paska (Majdan Nepryski), Szymon Szarowolec kl. (SP Majdan Nepryski), Amelia Berdzik (SP Majdan Nepryski), Jakub Teterycz (SP Majdan Nepryski), Wiktoria Uchman (SP Majdan Nepryski), Anita Margol (SP Majdan Nepryski), Gabriela Surmacz (SP Józefów), Hanna Giełczyk kl. (SP Józefów),  Marta Malinowska (SP Józefów).

Nagrodę specjalną otrzymały dzieci ze świetlicy szkolnej w Majdanie Nepryskim, które przygotowały pracę grupową.

W kategorii klas IV – VI uczniowie wykonywali dowolną techniką plakaty o tematyce ekologicznej. Prace przygotowało 17 uczniów ze szkół podstawowych w Majdanie Nepryskim, Józefowie i Stanisławowie. Uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością w oryginalny sposób przedstawiając skutki zanieczyszczeń środowiska oraz wskazując właściwe postawy wobec wspólnego dobra jakim jest otaczająca nas przyroda.

Zwycięzcą w tej kategorii został uczeń Szkoły Podstawowej w Stanisławowie Bartosz Morawicki, II miejsce przypadło Milenie Borowiec ze Szkoły Podstawowej w Józefowie, zaś dwa równorzędne trzecie miejsca przyznano uczniom ze szkoły w Stanisławowie – Jakubowi Malcowi i Michalinie Słupskiej. Wyróżniony został plakat Julii Chodary z SP w Majdanie Nepryskim.

Gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił w konkursie biorąc udział w teście wiedzy lub przygotowując prezentację multimedialną o wybranym polskim parku narodowym.

Test wiedzy składał się z 20 zadań sprawdzających wiedzę i umiejętności uczestników z zakresu ekologii, form ochrony przyrody w Polsce i na Roztoczu oraz matematycznych podstaw geografii. Do testu zgłosiło się 15 uczniów gimnazjów (8 osób z Majdanu Nepryskiego i 7 z Józefowa).

Najlepszy wynik uzyskała Natalia Dzikoń – uczennica SZS Gimnazjum w Józefowie. II miejsce zajęła Nikola Kusiak z Gimnazjum w Majdanie Nepryskim, zaś trzecie Agnieszka Kozak i Szymon Knap także z Majdanu Nepryskiego.

Wpłynęło 7 prezentacji (3 z Gimnazjum w Majdanie Nepryskim i 4 z Gimnazjum w Józefowie). Aż pięciu uczestników jako temat prezentacji wybrało Roztoczański Park Narodowy, natomiast inne parki przedstawione w tej formie to Bieszczadzki i Tatrzański PN.

W tej kategorii najlepszy okazał się Mateusz Rawiak, który w bardzo ciekawy sposób opracował najważniejsze treści dotyczące RPN ubogacając je pięknymi zdjęciami.

Uczennica gimnazjum w Józefowie Patrycja Kusztykieiwcz prezentacją o Bieszczadzkim PN zdobyła II miejsce, III natomiast Ewelina Nakapała z Majdanu Nepryskiego. Tematem jej pracy był Tatrzański PN. Ciekawą prezentację o RPN przygotowała także Amelia Tracz z Majdanu Nepryskiego. Została ona wyróżniona.

Uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody dzięki wsparciu: Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, Nadleśnictwu Józefów, Firmie "Arkos" z Łęcznej i Piekarni Rabinówka.

Zwycięzcom oraz wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Podziękowania należą się opiekunom uczestników konkursu – nauczycielom i rodzicom, którzy zainteresowali dzieci i młodzież tematyką ekologiczną a poprzez to poszerzyli ich wiedzę na temat przyrody naszej małej ojczyzny.

 
Inwestycje Gminne