Dyskusyjne Kluby Książki to ciekawy projekt, który powstał z inicjatywy Instytutu Książki i British Council. Wpisuje się w wieloletni ogólnopolski program promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki "Tu Czytamy!", którego celem jest wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz aktywnego udziału w życiu literackim, poprzez uczestnictwo w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, możliwość twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z książek i literatury. 

Dyskusyjny Klub KsiążkiDyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

W województwie lubelskim funkcjonuje obecnie 37 Klubów, w powiecie biłgorajskim 5. Jednym z nich jest Dyskusyjny Klub Książki działający od maja 2007 roku przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie.

W spotkaniach uczestniczy od 7 do 10 dorosłych osób. Biorą w nich udział czytelniczki, które chętnie dzielą się wrażeniami i refleksjami na temat przeczytanych książkach.

Miła, sympatyczna atmosfera sprzyja poczuciu dobrze spędzonego czasu. Miejsce dla siebie znaleźć tu mogą wszyscy, których pasją jest czytanie.

Dyskusyjny Klub KsiążkiPodczas spotkań, które odbywają się raz w miesiącu w czytelni Biblioteki dyskutowaliśmy  między innymi o twórczości: R. Kapuścińskiego, I.B. Singera, H. Muller, M. Kalicińskiej, O. Tokarczuk czy  N. Daviesa.  Rozmawialiśmy na temat kiczu w literaturze oraz o książkach które Warto przeczytać zostawiających w pamięci niezapomniane wrażenia. Podjęliśmy się również dyskusji o literaturze rosyjskiej i tu członkowie klubu byli zgodni co do tego, że nie ma piękniejszej, bardziej prawdziwej, namiętnej literatury niż rosyjska.

Członkowie klubu uczestniczyli w spotkaniach z jednymi z czołowych pisarzy polskich jakim jest Stefan Chwin czy Jacek Dehnel. Brali udział prezentacji projektu “Wędrowne spotkania z opowieścią - śladami I.B. Singera", który był realizowany przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie. Uczestniczyliśmy również w przedstawieniu sztuki "Drzewo" według dramatu Wiesława Myśliwskiego.  Spektakl wyreżyserowany przez Stefana Szmidta, zarządcy Fundacji Kresy 2000 pokazany we Floriance pod starym jaworem na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Na zaproszenie Klubu, naszą bibliotekę dowiedziała znana poetka, powieściopisarka, eseistka, autorka książek dla młodzieży i dorosłych Marta Fox.

Gościliśmy również Annę Onichimowską autorkę ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży, wielu sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatkę licznych prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych.

Z członkami naszego klubu spotkała się także Agnieszka Martinka - wielbicielka jazdy na rowerze, z którego zsiada tylko zimą. Na rowerze przejechała już pół Polski, trochę Anglii i Ukrainy, wyspę Bornholm oraz objechała wokół Jezioro Wiktorii w Afryce. Relację z ostatniej podróży przez Kenię, Ugandę i Tanzanię opublikowała w postaci książki pt. "Szybsza niż lew".

Dyskusyjny Klub KsiążkiNaszą bibliotekę odwiedził również Maciej Orłoś. Znany ze szklanego ekranu prezenter jest nie tylko dziennikarzem i aktorem, ale również autorem książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyła grupa około 70 dzieci z: Majdanu Nepryskiego, Górecka, Stanisławowa i Józefowa. Uczestnicy spotkania dopytywali gościa zarówno o bohaterów opowieści jak i dalsze plany literackie autora. Maciej Orłoś mówił o pracy w telewizji oraz przekonywał jak wartościowe jest czytanie książek. Znany prezenter jest bowiem jednym z ambasadorów kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".

Dyskusyjny Klub Książki 14 maja 2010 uczcił 80. rocznicę urodzin Zbigniewa Jakubika (1920-1976) partyzanta i literata organizując wystawę i spotkanie ph. "By pamięć trwała… "

Po kilku latach działalności Dyskusyjne Kluby Książki wpisały się znakomicie w krajobraz polskich bibliotek, promując czytelnictwo poprzez aktywizację środowisk lokalnych.  Otwarta na potrzeby środowiska Miejska Biblioteka Publiczka  w Józefowie już od trzech lat jest  miejscem spotkań ludzi, którzy lubią czytać oraz dzielić się wrażeniami z lektury, chcą poznać nowych autorów i gatunki literackie, spędzać czas w przyjemnej atmosferze. Serdecznie zapraszamy stałych i nowych czytelników na kolejne spotkanie naszego klubu.

Dyskusyjny Klub Książki
Dyskusyjny Klub Książki